Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı tarihi sokalar çöpten ve pis kokudan geçilmiyor. Onlardan biri de Bıçakçı Mahallesi.

Vali Ayhan, Harran Üniversitesini Kazananlara Seslendi Vali Ayhan, Harran Üniversitesini Kazananlara Seslendi

Tarihi sokaklara çöp arabaların günde 1 kez uğradığı bazen de uğramadığı iddia ediliyor. Durum böyle olunca da esnaf ile vatandaşlar çöpleri kendileri topluyor, sokakları kendileri yıkıyor. 

Tarihi sokakları gezen yerli yapancı turistlerin çöp dağlarını görmesinden utanç duyduğunu söyleyen Nihat Yıldırım, Bıçakçı Mahallesi’nin birçok sokağının Şanlıurfa’nın simgesi Balıklıgöl’e çıktığını belirterek “Burası yerli ve yabancı turistlerin kullandığı tarihi dar sokaklardır. Bu mahallenin bir çok sokağı Balıklıgöl’e çıkıyor. Balıklıgöl’e gelen birçok turist bu sokakları kullanıyor. Manzaraya baktığınızda insan utanıyor. Biz bile bunu görünce rahatsız oluyoruz. Buradan yetkililerimize sesleniyorum; temizlik işlerine bakan müdürlerimize amirlerimize tarihi sokaklara Şanlıurfa’nın özel bölgelerine burayı daha temiz daha nezih bir mahalle olarak bırakmalarını istiyoruz. Hem koku hem görüntü kirliliği çok fazla. Burası Şanlıurfa’nın tarihini simgeleyen sokaklardır. Böyle olmaması gerekiyor. Genel olarak bazen bu şekilde görüyoruz. Ondan dolayı bu sokaklara biraz daha özveri daha temiz bırakmalarını istiyoruz. Gelen turistler için daha iyi olur. Yoksa mahcup oluyoruz” dedi.

Mahalle sakini Ahmet Yıldırım da “Biz esnaf olarak burayı temizliyoruz. Utanıyoruz burayı görünce.  Yetkililere de söylüyoruz. Burada eski yapılar olduğu için turistler geldiği zaman affedersin aşağıya kadar koku geliyor. Uzun süredir böyle. Sadece süpürüyorlar. Çöp arabasının her gün buradan geçmesi lazımken günde 1 defa ya geçiyor. Ya da geçmiyor. Biz kendimiz temizliyoruz.  Ara sıra buraları biz yıkıyoruz.“ifadelerini kullandı.