AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti’den istifasının ardından İYİ Partiye katılacağını açıkladı. 

Teklifin İYİ Parti lideri Meral Akşener’den geldiğini belirten Fakıbaba ikna olduğunu Çarşamba günü de İYİ Parti’ye katılacağını söyledi.

 “Siyasette emekli olacaktım. Meral Akşener hanım bana ‘Fakıbaba sen bize lazımsın, Urfa’ya, bölgeye ve ülkeye lazımsın. ’dedi.  Beni ikna etti. ”diyen Fakıbaba açıklamasını şöyle sürdürdü; 

Meral Akşener benimle Ankara’da 2 kez görüştü. Bu görüşmelerimizden birisinin üç buçuk saat, diğeri iki buçuk saat sürdü. Aileme danıştım. Onlar da ‘Sen hareketli birisin. Yerinde durmayı sevmezsin’ dedi. Yani ailem de kabul etti. Yoksa ben siyaseti bırakacaktım. Siyasetten emekli olmayı kafama koymuştum.  Ama sonra teklif Meral Akşener hanımdan geldi. Pazarlık yapmadık. Açık konuştuk. İkna oldum. İYİ Parti’ye geçiyorum.” 

AK Partili Vekillerinin Yarısına Yakını Aday Gösterilmeyecek AK Partili Vekillerinin Yarısına Yakını Aday Gösterilmeyecek

Bu arada Fakıbaba Cumhurbaşkanından affını istemeden "Bazı siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan kişilerle beraber olmayacağım için mutluyum" dedi ve Urfa halkından özür dileyerek  milletvekilliğinden ve AK Partiden istifa ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan 2004’te AKP’den Belediye Başkanı seçilen Ahmet Eşref Fakıbaba, 2009’da aday gösterilmemiş ve AKP’li bir vekil “Urfa’da ceketimizi aday göstersek %70 alırız” diyerek Fakıbaba’yı küçümsemişti. Fakıbaba bu sözün üzerine bağımsız aday olmuş ve %44 alarak belediye başkanı seçilmişti.