Faruk Saraç Urfa’ya Neden Kırgın?

Şanlıurfalı olmadığını söyleyen Türkiye’nin ilk erkek moda tasarımcısı Faruk Saraç, “Ben Şanlıurfalı değilim. Urfalıyım” dedi. Faruk Saraç'ın Urfa'ya kırgınlığın nedeni ise çok ilginç.

01-06-2021 21:59

Liseye kadar Şanlıurfa’da okuyan ve bir süre Şanlıurfaspor genç takımı ve sonra A takımında futbol oynayan Faruk Saraç, Urfa’ya kırgın olduğunu söyledi. Yatırımını Urfa yerine Bursa’yapmasının nedenini de buna bağladı.

BABAM BANA MITRIP MI OLACAKSIN DEYİNCE MÜZİĞİ BIRAKTIM

Halil Balıkçıoğlu ile arkadaşlığında hayatında müzik olan sonra bir gün kendisine “Mıtrıp mı olacaksın” demesi üzerine müzikle iştigal olmaktan uzak duran Faruk Saraç’ın sesi ise çok güzel. Çok güzel türkü söylüyor, sanat müziği okuyor. Faruk Saraç, hayatta zevk aldığı iki şeyden birinin yer yatağında yatmak, ikincisinin ise yemeği yer sofrasında yemek  olduğunu ifade etti.

FUTBOLCU FARUK SARAÇ'TAN MODACI FARUK SRAÇ'A

Araştırmacı Gazeteci Yazar Halil Çuhadaroğlu’na konuşan Faruk Saraç” Ben Şanlıurfalı değilim. Urfalıyım. Bunu bilerek söylüyorum. Ben iyi bir Urfalıyım. Babamlar 7 kardeş. Bir tek babam okumuş. Zıraat Bankasında Memur olmuş. Annemi 10 yaşında kaybettim. Biz öz anneden 3 kardeşiz. Üvey anneden iki kız kardeşim var.  İlk orta ve liseyi Urfa’da bitirdim. Urfa Spor Genç Takımı’nda oynadım.  1972’de liseden mezun olana kadar genç takımdaydım. Daha sonra A takımına yükseldim. İstanbul’a gelince önce Tophane Tayfun’da oynadım. Marmara Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum. Karagümrük’e gittik Vedat Okyar ile beraber. Beşiktaş’ın eski kaptanı. Menüsküs olunca futbolu bıraktım. Bir kızım bir oğlum var, eşim Hataylı.Urfa’dan çıktığında futbolcuydum. Bugün ise erkek giyiminde öncü bir markayım. Terzilik ya da moda üzerine hiçbir eğitim almadım.İstanbul’a geldim, Harem’e indim. Elimde bir adres...  Kadıköy’de Opera Onur Çarşısı’nın önünde durdum. Ahmet Sezgin ile Yıldız Tezcan’ın büyük bir resmi vardı. Urfa’da onların resimlerini falan görmemişiz. 10-15 dakika seyrettim.  Önünde durduğum o yere yıllar sonra ilk mağazamı açtım. O da şöyle oldu: Bir gün amcazademiz Ömer Saraç, “Birinden alacağım var ama adam batmış, git oraya belki paramızı kurtarırız” dedi. Adresi aldım,  İstanbul’a ilk geldiğim sabah o önünde durduğum Opera Onur Çarşısı’ydı. Sahibi bomboş dükkânda oturuyordu.  Birden cesaret geldi bana. “Siz kasada oturun ben işi çeviririm” dedim. O güne kadar konfeksiyonla ilgim yoktu. İşlerim iyi gitti. Sonunda hava parasını ödeyip dükkânın sahibi oldum.Ondan sonrası geldi.”ifadelerini kullandı.

URFA’DA BANA YER VERMEDİKLERİ İÇİN GİTTİM BURSA’DA YATIRIM YAPTIM
Şanlıurfa’ya kırgınlığına dair de açıklamalar da bulunan Faruk Saraç,  bu yöndeki yakınmasını şöyke dile getirdi; “Urfa’da bana yer vermedikleri için gittim Bursa’da Tasarım Meslek Yüksek Okulumu açtım. Urfa’ya şöyle de bir kırgınlığım var. Benim 200 kadar defilem var. Urfa beni davet etmedi. Yani şöyle de bir şey var. Bugün validir yarın değil. Bugün belediye başkanıdır yarın değil. Şimdi biz bundan 10 yıl önceki valiyi hangi birimiz tanıyoruz ya da hatırlıyoruz.  Bir defa Urfa hepimizin. Bütün Urfalılar bunu bu şekilde bilecek. Bugün emniyet müdürüdür yarın gider. Vali bugün var yarın gider. Kalıcı olan bizleriz. Hatta benim bir defilem vardı Harran’da. Sonra iptal ettik. Urfa öyle bir olayımız var.  Yani Urfa neden davet etmez. Nasıl yapılır onu bilmiyorum ama bir defa da davet edildi sonra bir iki olaylar oldu kaldı. Yoksa ben Türkiye’nin ilk Moda Tasarım Meslek Yüksek okulunu neden Urfa’da açmayayım ki.  Niye Harran’da açmayım. Ya da bilgimizi neden Urfa’ya aktarmayayım. Sağ olsun Urfa’nın eski Valisi olan ve sonra’da Bursa’da vali olduğunda Şahabettin Harput bize yardımcı oldu. Ben de üniversitemi Bursa’da açtım.”dedi 
Bu arada Faruk Saraç’ın seslendirdiği Türkünün yer aldığı işte o video
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.