24-Ocak-2022 - Pazartesi

GAP’ta Enerji Yatırımları kadar Tarımsal Sulamaya Yatırım Yapılmadı

08-01-2022 13:10

Atatürk Barajının Suyu Mardin’e Ulaştı Ama Yanı Başındaki Hilvan, Siverek, Viranşehir ile Ceylanpınar’a verilmedi. Bu yüzden de Şanlıurfa’nın bu ilçelerin derin kuyulardan çıkarttıkları su ile tarımsal sulama yapıyor. Bu yüzden de Atatürk Barajı’nın suyu ile tarımsal sulama yapanlardan daha masraflı çiftçilik yapan söz konusu ilçeler elektrik kesintilerinden, DEDAŞ ile karşı karşıya gelmekte ve yüksek elektrik faturasından perişan oluyor. Bütün bu sıkıntılara bir de kuraklık ve girdi fiyatlarına yapılan zamlar eklenince çiftçiler iflasın eşiğine geliyor.
HİLVAN-SİVEREK ÇİFTÇİSİ, ATATÜRK BARAJINDAN SU ALAMAZKEN MARDİN ALIYOR
GAP Projesinin enerji yatırımlarında büyük bir mesafe alınmasına rağmen tarımsal sulama kısmında yatırımların yıllardır kaplumbağa hızıyla ilerlemesine yöre çiftçisi bir anlam veremiyor. Atatürk Barajının suyunun Mardin’e kadar ulaştırılmasına rağmen Hilvan, Siverek, Viranşehir ile Ceylanpınar’a verilmemesine çiftçiler tepki gösteriyor. 
GAP’TA SULANAN ALAN YÜZDE 58 DE KALDI
DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre GAP’ın toplam sulama alanın 1 milyon 58 bin hektar olduğu belirilirken şuana kadar sulamaya açılan alanın ise yüzde 58 oranında olduğu bildirildi.
MARDİN SULAMA KANALINA ÖVGÜ
GAP’ta sulama projelerinin en önemli bölümü olan ana kanalların büyük bir kısmının tamamlandığına dikkat çekilen açıklamada İnşa edilen kanallardan Şanlıurfa-Mardin Ana Kanalının adeta suni bir nehir gibi olduğu aktarıldı. 221 km uzunluğundaki ana kanalın debisinin ise Kızılırmak Nehri’nin Mart ayı debisine eşit ölçüde hatırlatıldı. DSİ Genel Müdürlüğü açıklamasında “GAP tamamlandığında; sulama – enerji ve içme suyu faydası olmak üzere milli ekonomiye yıllık toplam 6.7 milyar dolar katkı sağlanacaktır.” denildi.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.