19-Ocak-2022 - Çarşamba

Gerem’den Öğrenci Andı Tepkisi

Miliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) arasındaki tartışmalara neden olan öğrenci andı tartışmaları ulusal ve yerel düzeyde de devam ediyor.

24-10-2018 14:22

Haber: Hasan RAY / Urfadasin.com

Cumhur ittifakı ile seçime girerek başarı elde eden MHP ve Ak Parti arasında af teklifi ve öğrenci andı nedeniyle gerilmiş ve sonrasında ipler kopmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada öğrenci andının asla geri gelmeyeceğini söyledi. Ancak bu söylem bile tartışmalar bile ulusal ve yerelde tartışmaları bitirmedi. Konuyla ilgili konuştuğumuz STK’lar da Erdoğan’a destek vererek öğrenci andının olmaması gerektiğini söyledi.

Irkıçılık dinizmizce yasaklanmıştır

Konuyla ilgili konuşan İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, “Bizim memleketimiz ırkçılıktan çok çekti. Osmanlı cihan devletiydi; jön Türkler çıktı, yanlış uygulamalarıyla devleti yıktılar. Biz cihan devletiydik bir zamanlar neden böyleidk çünkü Osmanlı’da ırkçılık yoktu. Bu yer yüzünde 70 millet var. Kürt var, Arap var, Türk var. Vs. vs. vs. bugün Türkler ‘biz Türküz’ derlerse ‘Kürt de Arap da çıkıp biz varız’ derler. Irkçılık kötü birşeydir ve dinimizde bunu yasaklamıştır” dedi.

Irkçılığı tekrar yaratmaya çalışıyorlar

Önceliğin insan olması gerektiğini söyeyen Osman Gerem, “herşeyden önce insan olnursa o zaman ne Araplık, ne Türklük ne de Türklük kalır. Biz o zaman bir arada onurlu bir şekilde  insana yakışır bir şekilde yaşayabiliriz. Bu öğrenci andı tamam anlamıyla ırkçılıktır.Bu memlekette yıllardır okutuluyor da ne faydası vardı?. Kaç yıldır bu anda ölmüş ve çöpe atılmıştı. Birileri şimdi çıkıp tekraradan çöpten çıkarmaya çalışıyor ki tekrardan ırkçılık olsun insanlar birbirine düşsün” diye konuştu.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.