Göbeklitepe Panayır Yerine Mi Dönüyor?

Göbeklitepe’ye ün kazandıran merhum Alman arkeolog Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in yolu bugün Göbeklitepe’ye düştü.

26-02-2021 20:57

Türkiye’nin ve dünyanın son dönemdeki en önemli arkeolojik keşiflerinden Urfa’daki Göbeklitepe kazılarını yürüten ve 2014 yılında hayatını kaybeden Prof. Dr. Klaus Schmidt’in çalışma arkadaşı ve eşi Çiğdem Köksal-Schmidt'in yolu uzun aradan sonra Göbeklitepe'ye düştü.
Göbeklitepe’ye bilet alıp turnikeden geçmesini isteyenlere bilet almayacağını söylemesi üzerine görevlilerin birilerini aradığını ve daha sonra kendisini zorlamadıklarını hatırlatan Çiğdem Köksal Schmidt’in ”Bilete zorlamadılar ama illa arabadan indirip turnikeden geçirdiler “ dedi.

Eşiyle birlikte çalıştığı dönemde ve eşi vefat ettikten sonraki eski bekçi ekibinden kimsenin Göbeklitepe olmadığını fark ettiğini dile getiren Çiğdem Köksal Schmidt, eskileri sürekli geceye görevlendirildiğini öğrendiğini aktardı. Gündüzleri Örencik Köyü ekibinden kimsenin olmamasını Köyün Göbeklitepe ile ilişkisinin tamamen kesilmesine doğru gittiği görüşünü paylaştı.

Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe’de kazı çalışmaları sırasında ve sonrasındaki köpeği görüp seslendiğinde yaşadıklarını şöyle anlattı; “ Köpeğimiz Kurt’ a seslendim, koşa koşa geldi oğluş, öptük kokladık birbirimizi, yaşlanmış yavrum, o da bana dedi sanırım aynı şeyi. Dilek ağacında Klaus ‘ un beyaz puşisini sarmıştım beş yıl önce onun hatırasına, ona baktım, hala oradaydı. Arazide yerde mavi ince hortum-boru benzeri bir şeyler döşenmiş, korkarım elektrik çekiyorlar tepeye.  Yakın gelecekte Göbekli Tepe’ de yapılacak etkinlikleri göz önüne getirebilirsiniz.
Büyük koruma çatısının doğusunda bir müzik sahnesi kurulmuş, bu konuda fazla yorum yapmayacağım, ben oradayken müzik sesi yoktu ama iki üç gündür gece de dahil çok yüksek müzik yapıldığı söyleniyor. “Open Studio, Göbekli Tepe” yazan yanardöner bir levha vardı masalarının üzerinde.  Klaus’ un çok yıllar önce söylemeye başladığı ve son yıllarda hep tekrarladığı, “burası panayır yerine dönmemeli” cümlesini ve onun öngörüsünü bir kere daha hatırladım”

,
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.