Google 18 Mart'ta Yine Sessiz Kaldı

Google, Çanakkale Zaferi'nin 104. yılında yine sessiz kalarak özel bir doodle hazırlamadı.

19-03-2019 12:24

Dünyanın en popüler arama motoru Google, Çanakkale Zaferi'nin 104. yılında yine sessiz kalarak özel bir doodle hazırlamadı. Türkiye'de çeşitli etkinliklerle şehitlerimizi andığımız ve zaferini kutladığımız Çanakkale Zaferi'nin 104. yılında Google, özel günlere ana sayfalarında yer verirken, tüm dünyanın konuştuğu Çanakkale Zaferi için özel bir çalışma yayınlamadı. 

Google 18 Mart'ta yine sessiz kaldı!

Bu durum karşısında Google'a tepkili olan Türk halkı isyanını sosyal medya mecralarında dile getirdi. 
İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zapt etmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir.

Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

Çok ağır kayıpların verildiği savaş tarihe Çanakkale Zaferi olarak geçmiştir. 1915 - 1916 yılları arasında İtilaf Devletleri'ne karşı kararlı bir azim ve mücadele ruhu ile kazandığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin her yıl dönümünde kutlanıyor.  

Bu savaşlar, İngiliz ve Fransız kuvvetlerini Gelibolu Yarımadası'na bağlamış, Almanya ve müttefiklerinin yükleri hafiflemiştir. Savaşta, çok sayıda eğitilmiş insan kaybedilmesi nedeniyle cumhuriyet döneminde eğitilmiş insan sıkıntısı çekilmiştir. Karşılıklı olarak çok büyük insan ve malzeme zayiatı verilmiştir.

Mustafa Kemal bu savaşta Conkbayırı Anafartalar ve Arıburnu'nda görev yapmıştır.

Çıkartmanın ilk günü Conkbayırı'ndaki müdahalesi ve savaşın son aşamalarında üstlendiği görevler, Mustafa Kemal'in askeri yeteneklerini ortaya çıkarmış, "Anafartalar Kahramanı" olarak tanınmasını sağlamıştır. Bu durum daha sonraları Mustafa Kemal'in milli liderliğinin önünü açmıştır.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.