Gübre Desteğine Yapılan Yüzde 100 Zam Bile Urfa Çiftçisini Sevindirmedi

Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) merkezi konumundaki Şanlıurfa’da, gübre desteklemesinin yüzde 100 artırılması çiftçiyi sevindirmedi.

18-02-2021 10:49

Dünya ve ülke piyasalarında artan gübre fiyatları üzerine gübre desteğini yüzde 100 artırıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilere bu desteğin Şubat sonu Mart ortasına kadar ödeneceğini belirtti. Çiftçiler yaptıkları hesaplamada desteklemelerin yapılan zamlarla sıfırlandığını açıkladı.

Çiftçilik yapan ve Zıraat Mühendisi Faik Toy, “Gübre desteğini 5 kat arttırsanız gelen zamları karşılamaz. Şimdiki fiyata göre gübreye gelen zamlar verilen desteğin 8 katı kadar artmış durumda. Maalesef destek bir kat arttırıldı ve bizlere müjde olarak açıklandı peki geriye kalan 7 kat zam ne olacak? Çiftçinin girdi kalemlerine gelen fahiş zamlar çiftçinin tüm desteklerini bir lokmada yutuyor ve ortada destek kalmıyor. Gerçek anlamda destekler yüzdelerle değil güncel maliyetler hesaplanarak ciddi oranda arttırılmalı ki zamlar destekleri yutmasın, destekler zamları yutsun.”dedi.

GÜBRE DESTEĞİNE %100 ZAM NEYİ İFADE EDİYOR?

Gübre fiyatının  %100 zam yediğini hatırlatan ve Gübre desteklemesinin 100 zam yapıldığını dile getiren Zıraat Mühendisi ve çiftçi Faik Toy “ İlk bakışta sanki bu zamların tamamı karşılanmış gibi bir çağrışım var. Oysaki gübre desteğine yapılan %100 artış gübre zammının sadece %10’unu karşılıyor. Gübre desteği 8 TL’den 16 TL’ye çıkarıldı. Kulağa hoş geliyor ama (1 dekar için 60 kg gübre kullanılıyor) artış bir kilogram gübre fiyatında 13 kuruşa tekabül ediyor. Yani bu durumda çiftçi ÜRE gübresini ton 3130 TL’ye değil de 3000 TL’ye almış gibi olacak oysaki ÜRE 1800 TL idi” ifadelerini kullandı.

Yaptığı hesaplamayla da gübre desteğinin yüzde yüz artmasının bir anlam ifade etmediğinin altını çizen Toy “ Çiftçinin 1 dekar buğdaya aldığı mazot, gübre,sertifika ve prim desteği gübre desteğine yapılan %100 zamla toplam 78TL’ye çıktı. %4 vergi kesilir 74,8TL kalır. Gübre kg’a 1,1TL zam yedi. 1 dekara 60 kg gübre kullanılır, zammı 66TL. Gübre zammı tüm destekleri yuttu. Ne demiştik? Gübre desteğini 5 kat arttırsanız gelen zamları karşılamaz demiştik. Şimdiki fiyata göre gübreye gelen zamlar verilen desteğin 8 katı kadar artmış durumda. Maalesef destek bir kat arttırıldı ve bizlere müjde olarak açıklandı peki geriye kalan 7 kat zam ne olacak?” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİNİN DESTEK PARASINDAN KESİLEN %4 VERGİ KESİNTİSİ UYGULAMASINA SON VERİN
Çiftçiye verilen desteklemeden yüzde 4 vergi kesilmesinin de yanlış olduğunu hukuki olmadığını anlatan Toy “Bakın mahkemeler bile çiftçiyi haklı buluyor.  Gelin çiftçilerimiz mahkeme yollarına düşmeden bu %4 vergi kesintisini kaldırın. Yapılan yardımdan vergi kesintisi yapmak etik değildir.”dedi.
MAHKEME DESTEKLEMEDEN YÜZDE 4 VERGİ KESEMEZSİN DİYOR İŞTE MAHKEME KARARI

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.