19-Ocak-2022 - Çarşamba

Haftada Bir Şeftali Suyu İçerseniz Ne Olur?

Vitamin ve mineral deposu olmasının yanı sıra eşsiz bir lezzeti olan şeftalinin vücudumuza bir çok faydası vardır. Yaz aylarında yetişen vitamin deposunun suyunun ne gibi faydaları olduğunu sizler için araştırdık. İşte şeftali suyunun faydaları.....

24-08-2018 09:10


Ülkemizde en fazla Bursa'da yetişen şeftali içerdiği vitamin ve mineral bakımından göz sağlığında cilde kadar birçok faydası vardır. Meyve suyu ve reçel olarak tüketilen bu besin kaynağı içerdiği yüksek lif sayesinde de diyet listelerinde ilk sırada yerini alır. Uzmanlar şeftalinin olduğu kadar suyununda faydalı olduğunu belirtiyor. Düzenli bir şekilde hafta da bir kez de olsa şeftali suyu tüketildiğinde vücudumuza sağladığı faydaları sizler için derledik.
İŞTE HAFTADA BİR ŞEFTALİ SUYU İÇMENİN FAYDALARI
- İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kornea incelmesini engellemek için haftada bir bardak şeftali suyu içilmesinde fayda var. Şeftali içerdiği beta-karoten maddesi sayesinde gözdeki deforme olmuş hücreleri güçlendirerek uzun yıllar göz sağlığını korur.
- Şeftali vücuttaki demir emilimini arttıran C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Adet dönemlerindeki kadınlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda görülen kansızlık demir eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Uzmanlar bu dönemlerde şeftali suyu tüketilmesi gerektiğini belirtir. 
- Güneş, kötü beslenme ve çevresel faktörler cildimizi deformasyona uğratır. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan şeftali bu durumun yaşanma riskini ortadan kaldırır. Vücutta cildi olumsuz etkileyen serbest radikallerin idrar yolu ile atılmasında yardımcı olan güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.
- Diüretik madde sayesinde idrar yoluyla bağırsaklarda biriken toksinleri de atar. Aynı zamanda sindirimi düzenleyerek kilo vermede yarımcı olur.
- Fenolik bileşikler bakımından da zengin olan şeftali kötü kolesterolü  düşürür aynı zamanda içerisindeki antioksidanlar sayesinde damarları temizleyerek kan akışını dengeler. Böylece ödem ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
- Yapılan araştırmalarda şeftalinin kolon, akciğer ve ağız kanseri gibi hastalıklara neden olan tümörlerin oluşumunu azaltığı tespit edilmiştir.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.