Halfeti'nin 1500 Yıllık Nuhrut Kilisesine Restore

Şanlıurfa’da Doğu Roma İmparatorluğu hakimiyeti altında olduğu tahmin edilen 1500 yıllık Halfeti Gürkuyu Nuhrut Kilisesi restorasyon bekliyor.

02-12-2020 15:49

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Eğer gerekli müdahale yapılmazsa tamamıyla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.
Şanlıurfa’nın Halfeti ilçe merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Gürkuyu Mahallesi’nde yer alan Nuhrut Kilisesinin ön ve arka cephesi büyük ölçüde yıkılmış durumda.


Bizans mimarisine has bir teknik olan üç nefli bazikal planla inşa edilen kilisenin hakkında yöre insanları VOA Türkçe’ye konuştu. Yöre insanları, Kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasını istedi.  Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban ise, gerekli müdahalenin yapılmaması durumunda kilisenin tamamen yıkılacağını söyledi. Mehmet Emin Yapıcı da “Biz bölgedeki muhtarlar olarak bu kilisenin koruma altına alınarak restore edilmesi için çeşitli resmi girişimlerde bulunduk” dedi.

Kilisenin 1860’lı yıllardan sonra tamamen tahrip olduğuna işaret eden Yapıcı, o tarihe kadar dini hizmet verdiğini o tarihten sonra da gerek bölge sakinleri gerekse iklim koşullarından dolayı yapının önce çatısının çöktüğünü sonra kemerlerinin yıkıldığını aktardı.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.