ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibi tarafından oluşturulan Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi, Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından yayımlandı. 

Dünya genelinde yaklaşık 7 milyon bilim insanı üzerinden yapılan değerlendirmede, “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki” olmak üzere iki kategoride oluşturulan listede nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent, atıf, makale, atıf alan makale sayısı, h-indeks, hm-indeks ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı. 

22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında 2020 yılında ilk yüzde 2’lik dilime giren başarılı bilim insanlarının yer aldığı listede, “Yıllık etki” kategorisinde toplam 190 bin 63 bilim insanı değerlendirildi.

Japonya ve Türkiye’ de ortaklaşa yaptığı doktora sonrasında çalışmalarına devam eden Doç. Dr Abdullah Göktaş nano malzeme (yarı iletken, güneş pili, manyetizma ve Fotokatalitik tabanlı malzemeler)  hazırlama ve karakterize edilmesi alanındaki çalışmaları ile dünyanın en etkili bilim insanları sıralamasında malzeme alanında 67,549. sırada yer aldı.

 İŞTE HARRAN ÜNİVERSİTESİNDEN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNE GİREN O İSİMLER

Doç. Dr. Abdullah Göktaş ile beraber Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Hacı Mehmet Başkonuş (8,644. Sırada), Bozova meslek Yüksek Okulundan Prof. Dr. Fatih Deniz (121,110. Sırada), Tıp Fakültesinden Doç. Dr. İsmail Koyuncu (181,658. Sırada) Mühendislik Fakültesinden Doç. Dr. İbrahim Berkan Aydilek (160,237. Sırada),  Stanford Üniversitesinden John P. A. Ioannidis önderliğinde gerçekleştirilen, dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı 2020 yılı verileri güncellenmiş listesine göre "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesinde yer aldılar.