Harranlı Ahmet Boğa’dan Bir Solukta Okuyacağınız Yine Nefis Bir Yazı

Şanlıurfa Harranlı Ahmet Boğa, bu kez Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl dönümünde Şanlı Şehrin Şanlı Destanını anlatan bir yazı kaleme aldı. Ancak Şanlıurfa’da yaşanan ahlak erozyonuna da dikkat çekti.

10-04-2021 22:13

Şanlıurfa’nın bir çok değerini kaybettiğine verdiği örneklerle dikkat çeken Ahmet Boğa,” . Bugün Urfa, askeri olarak işgal altında değil ama sosyolojik ve ahlaki anlamda tam olarak özgür olduğumuzu söylemek çok zor. “ diyor.

AHMET BOĞA’NIN İŞTE O YAZI

“Şanlı Şehrin Kurtuluşu
 İşgal kelimesi sözlük anlamı itibariyle bir kimsenin elinde bulunan bir toprağın, bir yerin başka bir kimse tarafından zorla, rızasız şekilde alıkonulması.

 Mondros ateşkes antlaşmasından sonra itilaf devletleri çeşitli bahaneler öne sürerek Urfa ve çevresini işgal etti. İşgali meşrulaştırmak için çeşitli çeteleri kendilerine karşı kışkırtarak işgali meşrulaştırdı. Urfa'nın kurtuluşunda, Urfa halkının zihniyetini oluşturan "toprak namustur" anlayışı çok etkili olmuştur. Hürriyetini kaybedeceğine canını kaybetmeyi göze alan bu halk elbette işgale sessiz kalmadı. Ali Saip bey komutasında birleşip toplantılar, kongreler düzenleyen halk işgale baş kaldırdı. Birlik ve beraberlik zamanla meyvesini verdi. Takvimler 11 Nisan 1920 yi gösterdiğinde halk işgal kuvvetlerine galip geldi. Urfa halkı galip gelmiş Fransızlar Urfa'yı terk etmişti. Fransızlar Urfa'yı fiilen terk etti ama arkalarında zihniyetlerini bırakarak gittiler. Bugün Urfa, askeri olarak işgal altında değil ama sosyolojik ve ahlaki anlamda tam olarak özgür olduğumuzu söylemek çok zor. 

 Urfa denilince ardından ilk söylenen kelime "peygamberler şehri" oluyor. Misafirperverliği ve Halil İbrahim sofrasıyla bilinen Urfa, bugün bu anlamları ne kadar taşıyor?

 Bugün baktığımızda ahlaka ve etik olgulara yakışmayan çoğu şey Urfa'da maalesef mevcut. Bu söylediklerimi örneklendirecek olursam eğer; Urfa'da tefecilik almış başını gidiyor. Hatta bazıları bu durumu iş haline getirmiş. Her türlü faiz ve kumar olayları son zamanlarda çok artmış durumda. Uyuşturucu kullanımı gençler arasında adeta yaygın hale gelmiş. Dolandırıcılık kelimesi ile "Urfa" son yıllarda çok sık bağdaştırılıyor. 
İşgal sadece topla, tankla olmaz. Zihniyet işgali etkisi uzun yıllar süren bir işgal yöntemidir. Urfa halkı özgürlüğünü hiçbir şeye değişmeyecek kadar asil bir halktır. 
Bu vesileyle 11 Nisan Urfa'nın kurtuluşunu tebrik eder, Urfa halkını saygı ve sevgilerimle selamlarım.
  Sağlıkla kalın”
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.