02-Aralık-2021 - Perşembe

Hastalar Artık Kaybolmayacak

Şanlıurfa’da bir dövmeci kaybolan hastalara daha kolay ulaşılabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından verilen numaraları ücretsiz bir şekilde hasta bileklerine dövme ile işleyerek bir ilke imza attı.

17-10-2018 14:40

Haber: Hasan Ray / Urfadasin.com

Şanlıurfa’da bir dövmeci yaptığı örnek çalışma ile hasta yakınlarının kaybolan hastalarına daha çabuk ulaşabilmeleri için hizmet veriyor. Yıllardır icra ettiği dövmecilik mesleğini farklı bir boyuta taşıyarak Urfalıların hizmetine sunan Dövmeci Davut Kubat, Alzheimer, Down Sendromlu ve farklı akli rahatsızlıkları olan hastaların kaybolması durumunda yakınlarına daha çabuk ulaşılabilmesi açısından devlet tarafından verilen numaraları ücretsiz bir şekilde hastaların bileklerine işliyor. Bu işlemi yaparken hiçbir ücret talep etmeyen Davut Kubat, “Hasta yakınlarının duasına talibim” dedi.
Hasta yakınlarına ulaşmada kullanılıyor
Yaptığı dövme işlemiyle ilgili olarak Urfadasin.com’a bilgi veren Davut Kubat, “Müge Anlı tarafından Sağlık Bakanlığına verilen özel bir işlem var. Bu işlem bir çeşit numaralandırmadır. Bu numaralandırma sayesinde hastaların birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yakınlarına ulaşmada kullanılıyor. Bu numaralar özel numaralardır. Bunun Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü veriyor” diye konuştu.
Hastaların bileklerine işleniyor
Numaraların ne şekilde hastalara işlendiğini anlatan Davut Kubat, “Bizler bu numaraları hijyenik bir ortama da dövme tekniği ile hastalarımızın bileklerine işliyoruz. Hasta kaybolduğunda ya başına bir kaza geldiğinde polis ve sağlık ekipleri bu numaradan yakın dereceden yakınlarına ulaşabiliyor. Hastalarımızın geleceği açısından bu karar oldukça önemlidir. Bu karar sağlıklı ve yerinde bir karardır” şeklinde konuştu.
Şanlıurfa’da talep artıyor
“Biz de Şanlıurfalı dövmeciler ve vatandaş olarak üzerimize düşen görevimizi yerine getiriyoruz” diyen Davut Kubat, “İnsanlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz bunu boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Bu tam anlamıyla bütün insanlarımızın görevidir.. bizler insan olarak birbirimize yardımcı olmak durumundayız. Bu anlamda biz bu işlemi hastalarımıza ücretsiz bir şekilde yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Hastaneden de hastalar geliyor
Şanlıurfa’da oldukça talep olduğunu söyleyen Davut Kubat, “Son zamanlarda Şanlıurfa’da da talep artmaya başladı. Özellikle Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden bize gerekli sağlık işlemleri yapıldıktan sonra gönderiliyor. Bizde üzerimize düşeni yaparak ailelerine gönderiyoruz. Ailelerinin gönüllerinin rahat olması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Mehmet YEŞİL
Yazıklar olsunki sağlık bakanlığı na bu işe onay veriyor dövme yaptırıyor sağlık bakanlığı bilmiyormu dövmenin günah olduğunu bedeviler