Hastane Arazisinin Konut Alanı Olmamasını Bir Tek Şehir Plancıları Odası Mı İstemiyor

Urfa’da iki kamu hastanesi inşa edilmek üzere ayrılan 153 dönümlük hazine arazisi, yargı kararlarına rağmen kararname ile konut alanına dönüştürülmesinin peşini bir tek Urfa Şehir Plancıları Odası bırakmıyor.2,5 milyonluk şehirde başka kimseden tık yok!..

25-07-2021 22:27

Urfa’nın 250 bin nüfuslu merkez Karaköprü ilçesinde, Hazine’ye ait iki parselden oluşan 153 dönümlük arazinin üzerine Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Göğüs Hastalıkları Hastanesi inşa edilmesi kararlaştırılmıştı.Sadece bir kamu hastanesinin bulunduğu ilçede Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü bünyesindeki her iki arazi, Başbakanlık Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 24 Mayıs 2017 tarihli kararı ile imar plan değişikliğe gidilerek konut alanına dönüştürülmüştü. 
URFA ŞEHİR PLANCILARI ODASI HASTANE ARAZİSİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
Urfa Şehir Plancıları Odası, kararın iptali için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 6’ncı Dairesi, 9 Aralık 2019’da dava konusu taşınmazların planlama esaslarının kamu yararına uygun olduğunu savunup, iptal gerekçesiyle açılan davanın reddine karar verdi.
Bunun üzerine “iptal” kararına dair Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’na temyiz başvurusunda bulunuldu. Kurul, 8 Temmuz 2020 tarihinde aldığı kararla her iki araziyi konut alanına dönüştüren plan değişikliğinin “İmar Kanunu ve ilgili mevzuatlara aykırı” olduğuna hükmederek, kararı oy birliğiyle bozdu.
Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun aldığı karara rağmen 9 Nisan 2021 tarih ve 3804 sayılı kararname ile 153 dönümlük arazi yeniden konut alanına çevrildi.
2,5 MİLYON NÜFUSLU KENTTE URFA ŞEHİR PLANCILARI ODASINA HİÇ BİR KESİM DESTEK VERMİYOR
Urfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Acar, o günden buyana olayın peşini bırakmıyor. Şanlıurfa'da söz konusu taşınmaz ve alınan karara ilişkin Urfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Acar'dan başka hiç bir kesimden sesİ çıkmıyor. Sağlık herkese lazım olmasına rağmen Urfa Şehir Plancıları Odasına 2,5 milyonluk şehirde hiç bir STK, muhalefet partisi, kanaat önderi, destek vermiyor.
EN BÜYÜK DESTEĞİ DOĞUKENT MUHTARI KIZILATEŞ VERİYOR
Ona destek veren iki muhtar bulunuyor. Bunlardan biri Doğuken Mahalle Muhtarı Ahmet Kızılateş diğeri Batıkent Mahalle Muhtarı Şükrü Çay'. İmza toplayanların mimarı ise Doğuken Mahalle Muhtarı Ahmet Kızılateş. İki muhtarın desteği ile Urfa Şehir Plancıları Odası mücadelesine devam ediyor.
ALLAH HİÇ KİMSEYİ İNANDIĞI ŞEYİN HAYAL KIRIKLIĞI İLE İMTİHAN ETMESİN

Karaköprü Batıkent Mahalle Muhtarı Şükrü Çay, yürütükleri mücadeleyle ilgili Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada  “Bilindiği üzere Batıknet bulunan alanda hastane projesi vardı daha sonra bu proje iptal edilip kişiselleştirme ye gidildi bizler mahalle muhtarı ve şehir planlayıcısı mimar Mehmet Selim Açar başta olmak üzere yaklaşık 400 imza ile verilen karara itiraz edip cumhurbaşkanlığına gönderdik ve itirazımız reddedildi. Yaklaşık 500.000 nüfusa sahip Karaköprü de vatandaşa hizmet yerine yandaşa hizmet tercih edildi. Oysaki halka hizmet hakka hizmet şiarı ile çıktıkları yolda mağduriyet yaşattılar bizler bu konunun takipçisi olacağımızı tekrar belirtmek istiyorum çünkü bu bir zulümdür. Sağlıkta çağ atladığımız bu dönemde Şanlıurfa’da hastanenin eksikliği bizi üzmektedir. Ve biz kimseden mal mülk değil hakkımız olan hastaneyi istiyoruz. Bu konunun kanayan bir yara olmaması kangren haline gelmemesi lazımdır.”ifadelerini kullandı


 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.