HDP'den Gözaltına Alınan İbrahim Binici Açıklaması

Sabah saatlerinde Ankara'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Eski Şanlıurfa Milletvekili ve Ankara İl Eşbaşkanı İbrahim Binici hakkında HDP'den açıklamada geldi.

27-10-2018 15:53

İşte Hdo tarafından yapılan ve hükümetin eleştirildiği o açıklama;

"Ankara'da sabaha karşı gerçekleştirilen keyfi operasyonlar sonucunda, aralarında ameliyat olmak için hastanede olan eski il eşbaşkanımız ve eski Urfa Milletvekilimiz İbrahim Binici; kanser tedavisi gören İHD MYK üyesi Ali Rıza Yurtsever'in de bulunduğu birçok kişi gözaltına alınmıştır. 

Başarısız olmaya mahkûm politikalarını ve bunların yıkıcı sonuçlarını perdelemeye çalışan AKP yönetimi, başta HDP olmak üzere siyasi rakiplerine yönelik sindirme operasyonları gerçekleştirmektedir. HDP dışında muhalif çalışmalar yürüten tüm kurum ve kuruluşlara yönelik de sürdürülen bu operasyonlar askeri cunta hükümetlerinin kullandığı yöntemlerden hiç farklı değildir. 

Hukuki dayanaktan, insani normlardan uzak yöntemler kullanılarak, demokratik zeminde siyaset yapan kişi ve yapılara yöneltilen bu tip saldırılar; 1 Kasım 2015, 16 Nisan 2017 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde işe yaramamıştır. Bu bariz gerçeği görmek istemeyen AKP iktidarı, aynı başarısız tekniği defalarca kullanmaktan vazgeçmelidir. 

Yerel seçimlere giderken, HDP olarak bizler ve toplumsal muhalefetin tamamı halkın taleplerine yanıt olacak çözümler ve politikalar üretmeye devam edeceğiz. 31 Mart 2019 günü iktidarın bu yöntemlerinin nasıl başarısız olduğunu bir kez daha göstereceğiz. 

İktidar mensuplarının ve yetkililerin cümleleri içinde laf olsun diye kullandıkları 'hukukun üstünlüğü' ilkesi derhal uygulanmalıdır. Gözaltına alınan tüm arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır. Bir kez daha vurguluyoruz ki, bu hukuksuz ve keyfi gözaltı ve tutuklamalara karşı kararlı bir hukuk ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçilmeyecektir.
Ayşe Acar Başaran 
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
Batman Milletvekili
27 Ekim 2018"

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.