HDP'li Vekil Yanlış İlaç Kullanım İddiasını Meclise Taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Eyyübiye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde yanlış ilaç verilmesi iddialarını meclis gündemine taşıdı.

15-12-2018 10:03

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Eyyübiye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde yanlış ilaç verilmesi iddialarını meclis gündemine taşıdı.
HDP Şanlıurfa Mv. Ömer ÖCALAN, Urfa'nın merkez Eyyübiye İlçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, ağzında çıkan yaralar ve el ile ayaklarında oluşan deri çatlakları şikayetiyle götürülen 11 yaşındaki Ö.F. Taşdemir'in verilen ilacın yan etki yapması sonucu kötüleştiği ve Antep Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmek zorunda kalınıldığı iddialarını ve Urfa'dan sevk edilen hastaları Sağlık Bakanı'na sorarak meclis gündemine taşıdı.

"Basından edinilen bilgilere göre, Urfa’nın merkez Eyyübiye ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ağzında çıkan yaralar ve el ile ayaklarında oluşan deri çatlakları şikayeti ile götürülen 11 yaşındaki Ö.F.Taşdemir, verilen ilacı kullanmaya başladıktan sonra yaraların vücudunun tamamına yayılması ve şikayetlerinin artması ile önce Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne, ardından da  Antep Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. 27 gündür burada tedavi gören Taşdemir’e, Urfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde verilen antibiyotiğin, yan etki yaparak yaralarının vücudunun tamamına yayılmasına ve karaciğer enzimlerinin yükselmesine sebep olarak durumunu daha da kötüleştirdiği iddia edilmiştir. 

Bu bağlamada;

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Ö.F.Taşdemir’e yanlış müdahalede bulunulduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bu nasıl mümkün olabilmiştir?

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Ö.F.Taşdemir’e müdahalede bulunan sağlık görevlileri kimlerdir?

Yanlış müdahale ve ilaç kullanımı sonucu durumunun kötüleştiği, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Antep Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmek zorunda kalınıldığı iddiaları doğru mudur?

Urfa’nın iki önemli hastanesinde böyle bir vakanın tedavi edilememiş olmasının nedenleri nelerdir?

Bakanlığınız tarafından olaya ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?

2018 yılında Urfa’dan tedavi amaçlı başka illere sevk edilen hasta sayısı nedir? Bu sevklerin sebepleri nelerdir?

2018 yılında Urfa genelinde tedavi hizmetlerine ilişkin Bakanlığınıza ulaşan şikayet sayısı nedir? Şikayetler en fazla hangi konularda gerçekleşmiştir?"
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.