20-Ocak-2022 - Perşembe

Hilvan’ın Nefes Borusu Kesilecek

Hilvan Ormanının yanı başında faaliyet gösteren taş ocağının kapasitesinin genişletilmesi projesi için verilen ÇED raporunun gerçeği yansıtmadığını iddia eden vatandaşlar yetkililere çağrıda bulunarak çalışmalaerın durdurulmasını istedi...

22-10-2018 10:22

Şanlıurfa Türkiye’de bozkır iklimin hakim olduğu en en kurak illerin başında geliyor. Buna rağmen yetkili kurumlar ağaçlandırma çalışmaları yapmak yerine var olan ağaçlık alanların yok olmasına da göz yumuyor. Hilvanlı vatandaşlar ise sosyla medyadan seslerini duyurmak için olağanüstü bir çabaya giriştiler. Vatandaşların en son yaptığı paylaşımlarda yıllardır büyük emeklerle yetiştirilen çam ağaçlarının gövdeleri yarılarak numaralandırıldığı gözlendi. Vatandaşlar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

ÇED raporuna itirazlar geldi

Bilindiği üzere Hilvan ilçesinin Karacurun Mahallesi yakınlarında faaliyette olan taş ocağının genişletilmesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu hazırlanmıştı. Ancak Hilvanlılar tarafından ÇED raporunda yazılan, proje alanı ve yakın çevresinde sulak alanın bulunmadığı, yaban hayatı koruma sahalarının ve muhafaza ormanları, bal ormanları, kent, mesire ormanlık alanlarının bulunmadığı bilgilerinin gerçeği yansıtmadığı iddia edildi. Bu projenin iptal edilmesi için mahalleliler gerekli kurumlara projeye itiraz dilekçeleri yazsalar da proje hakkında henüz kesin bir açıklama yapılmadı.

Yetkililere çağrıda bulundular

Gerçeği yansıtmadığı iddia edilen ÇED raporunda taş ocağının genişlemesi sonucu herhangi bir yeşil alana zarar verilmeyeceği belirtilse de Hilvan ormanının bu alana oldukça yakın olması projenin uygulanması sonucu ormanın zarar göreceği saptandı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile duruma tepki gösteren vatandaşlar, yetkililere çağrı yaparak bu duruma el atmalarını istediler.

Mesire alanı yok olacak

Yapılan bazı paylaşımlarda ise ormanın etrafındaki tel örgülerin kaldırıldığı ve ağaçlara numaralar verildiği belirtildi. Hatta yorumlarda proje uygulanmadan bile ağaçların kaldırıldığı da iddia edildi. Taş ocağının zarardan başka bir işe yaramadığını belirten vatandaşlar, projenin uygulanması sonucu bölgede bulunan mesire alanında bile oturulmayacağını öne sürdüler. Bunun sebebi ise şantiye alanında yapılan patlamalar sonucu oluşabilecek tehlikelerin yanında toz ve dumanın da yaşamı olumsuz etkileyeceği olarak belirtildi.

Patlaycılar sorun olacak

Hazırlanan ÇED raporunda Ömerli Mahallesi olarak kayıtlara geçen Karacurun Mahallesi'ne daha yakın olan taş ocağı şantiyesinin genişletilmesinin yaşamı olumsuz etkilemediği öne sürüldüğü belirtildi. Ancak mahalleliler tarafından bu alanda projeye sıfır metre uzaklığında Hilvan mesire alanının bulunduğunu, alan içerisinde çocuk oyun parkları, spor alanları, oturma birimleri, kamelyalar ve piknik alanlarının mevcut olduğu iddia edildi. Ayrıca hazırlanan raporda patlayıcıların da kullanılacağı belirtilmesine karşı bu patlayıcıların insanlar için tehlike arz edeceği vurgulandı.

Dikili badem ağaçları da zarar görüyor

Badem ağaçlarının da dikili olduğu bu bölgede en büyük badem ormanının alanda yer almasının da görmezden gelindiği iddia edilen raporda, orman alanının taşlık arazi olarak gösterildiği öne sürüldü. Ancak projenin gerçekleşmesi durumunda ormanın 594 dönümlük arazisinin işgal edileceği de bilgiler arasında. Bu şekilde ormanın iç kısmına girilerek ekilen badem ağaçları, egzotik eldarika çamı, meşe, palamut ve endemik bitkiler yok edilecek.

Tarım ve hayvancılık zarar görecek

Şantiyenin genişlemesi durumunda sadece yeşil alan olarak korunan ormana zarar verme ile yetinilmeyeceği, yakında bulunan Harran Üniversitesi Hilvan Meslek Yüksekokulu, Hilvan Devlet Hastanesi, geçim kaynağı olan fıstık ve incir ağaçlarını ve hayvancılığı da olumsuz etkileyeceği saptandı. Bu nedenle projenin genişlemesi tüm Hilvan halkını ilgilendirdiği ve buna karşı yetkililerin bu mağduriyeti ortadan kaldırmaları istendi.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.