Şanlıurfa, çağlar boyunca kültür ve sanatın beşiği olmuş ve bu mirası da günümüze taşımayı başarmış ender illerimizden biridir.

Hilvan Yerel Eylem Grubu, Avrupa Birliği LEADER yaklaşımı kapsamında "Topluluğun kültürel ve sosyal yaşamının geliştirilmesi" tema önceliği altında okullara müzik atölyeleri kurulması projesini hayata geçirdi.

Şanlıurfa pek çok ses sanatçısı yetiştiren kadim şehrimizdir. Hilvan ilçesinde müzik dalında öğrencinin yetişmesi için Hilvan Yerel Eylem Grubu Hilvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayarak 3 ortaokula müzik aletleri ve ses sistemi aldı.

Gençler bizim geleceğimizdir. İlçenin gençleri daha çocuk yaşlardan itibaren müzikle aktif bir şekilde tanışmalarını sağlamak ve okullarda müzik altyapısını oluşturmak için proje yaptık. Hilvan Yerel Eylem Grubunun bütün imkânlarını gençlerimizin sosyal ve kültürel anlamda hizmetine sunmaya devem edeceklerini dile getiren Hilvan Yerel Eylem Grubu koordinatörü Yusuf Yavuz; Nasıl ki doktora, mühendise ve öğretmene ihtiyacımız var ise bu ülkenin sanata ve sanatçıya da ihtiyacı vardır. Bunun için küçük yaşlarda öğrencilerimizi sanat ve müzik ile buluşturmamız gerekmektedir diye konuşmasına davam etti.

Halfeti Kamping Merkezi Oluyor Halfeti Kamping Merkezi Oluyor

Hilvan Yerel Eylem Grubu Koordinatörü Yusuf Yavuz konu ile ilgili şu açıklamada bulundu; “Hilvan Yerel Eylem Grubu, ilçedeki müzik potansiyelini farkında olduğundan dolayı 2022 Eylem Planında Hilvan ilçesindeki bazı okullarda müzik atölyesi kurulmasını amaçlayan bir projeye hazırlamıştır. Bu projeyi 2022 yıllık uygulama planına aldık. İlçemizde özellikle dengbeşleri ile tanınan, birçok dengbeş (Kürtçe ses sanatçısı) sanatçının yetiştiği yerdir. Yerel Kalkınma stratejimizi hazırlarken ilçemizin müzik potansiyelini bildiğimizden dolayı müzik ile ilgili projeye ağırlık verdik. Ağaç yaş iken eğilir atasözünden hareketle ortaokuldaki öğrencilerimiz için müzik atölyelerini kurmaya karar verdik. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sinan Ateş beyle irtibata geçtik. Müzik atölyelerinin kurulması ve çalışmaları kapsamında ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sinan Ateş ile yaptığımız istişareler sonucunda müzik atölyelerin kurulacağı okulları belirledik. Bu okullar Elcezeri Ortaokulu, Mustafa Kemal Ortaokulu ve Sultan Abdülhamit Han Ortaokulu projenin uygulanacağı okullar olarak belirledik. Bu okulların belirlenmesinin asıl sebebi ise müzik öğretmeni bulunan ve projeyle yakından ilgilenen okullara öncelik verdik. Daha sonra da okul yönetimi ve müzik öğretmenleriyle yaptığımız toplantılarda atölyelerin ihtiyaç duyacağı müzik aletleri ve enstrüman listelerini hazırladık. Okulların öncelikli bizden talep ettikleri ses sistemi olmuştu. Bu 3 okulumuzun ses sistemi olmadığından dolayı sosyal ve kültürel anlamda gösteriler yapamadıklarını dile getirdiler. Ses sistemi 2022 uygulama planında olmamasına karşın bütün imkânlarımızı zorlayarak bu 3 okulumuza müzik enstrümanı ve ses sistemini alarak öğrencilerimizin hizmetine sunduk. 3 okulumuzun profesyonel müzik aletleri ve ses sistemi oldu. Bu okullarımız ses sistemini ve müzik enstrümanlarını sosyal ve kültürel anlamda artık kullanabilecekler. Okullarımızın ve öğrencilerimizin sorunlarını gidererek eğitim ve öğretime daha iyi şekilde verilmesine vesile olduk ise ne mutlu bize. Müzik atölyelerinin kurulması aşamasında gerek Hilvan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş’e, gerekse 3 okulun idarecileri ve öğretmenlerinin gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı Hilvan Yerel Eylem Grubu adına teşekkür ediyorum. “ dedi.