Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan EYT çalışması teknik olarak bitti. EYT yasasının 2023 yılından önce Meclis'e gelerek yasalaşması bekleniyor.

SSK'lı ve Bağ-Kur'lu arasındaki prim farkı giderilmesi için çalışmalar yapılırken, staj sigortası düzenlemesi ile de EYT'nin kapsamının genişlemesi bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, taslak çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra aralık ayında kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı. EYT yasasının 2023 yılından önce Meclis'e gelerek yasalaşması bekleniyor.

Staj sigortasının emeklilik başlangıcı olarak sayılması için çalışmalar başladı. Bu noktada 18 yaş altında yapılan sigortalarda farklı uygulamalar görülüyor. Öncelikle yaşı kaç olursa olsun çalıştırılan herkese sigorta yapma zorunluluğu bulunuyor.

EYT yasası ile yaş şartını bekleyen EYT'lilerin emeklilik yolu açılmış olacak.

Bu arada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı televizyon programında EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu. EYT ile ilgili Sarıeroğlu, şunları söyledi;

*Bu düzenleme yapıldıktan sonra ilk etapta emekli olacak kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Dosya bazlı yaklaşık 12.5 milyon emeklimiz var. İlk etapta 1.5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak.

*Yaklaşık 3-4 milyon arasında bir vatandaşımızın bu kapsamda olduğunu tahmin ediyoruz.

Eski Bakan Eroğlu'ndan Önemli Şanlıurfa Açıklaması Eski Bakan Eroğlu'ndan Önemli Şanlıurfa Açıklaması

*Hepsi bir anda olmayacak. Tabii detaylar için en doğru ağız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, benim de hocam olan sayın Vedat Bilgin olacak.