12-Haziran-2021 - Cumartesi

İki Vekilin TİGEM ve Küçük İsrail Düellosu

10-06-2021 15:02

Aslen Şanlıurfalı olan CHP’li vekil Mahmut Tanal, ile AK Parti Milletvekili Halil Özşavlı arasında 'küçük israil' tartışması bir kez daha alevlendi. Vekil Özşavlı'nın  Viranşehir’in Atşane (Elgün) Köyü’yle “Küçük İsrail” diyerek dalga geçtiğini ifade eden Tanal, AK Partili vekili seçmenini küçümsemekle suçladı. Bunun üzerine Özşavlı ise, Zavallısın Tanal! 58 dakikalık videonun 3 saniyesini kesip algı yapmanın peşindesin! O videoda 1927 nüfus sayımında tek tek Urfa köylerini sayıyorum. Atşane köyünün nüfusunu verip ne kadar kadim olduğuna dair övüyorum, son olarak espiri ile köylünün kullandığı bir tabiri zikrediyorum" diyerek yanıt verdi. 

TBMM Genel Kurulu’nda iki gün üst üste söz alan Tanal, Ceylanpınar TİGEM işletmesi arazisinde otladıkları gerekçesiyle askerler tarafından gözaltına alınarak kapalı alana hapsedilen koyunların aç ve susuz bırakıldığını, yapılan işlemin hukuk dışı olduğunu belirtmişti.

Genel Kurul’un dün akşamki oturumunda Tanal’a cevap veren AK Partili vekil Özşavlı, TİGEM arazisinde koyunların gözaltına alınmasının söz konusu olmadığını savundu.

Bunun üzerine Tanal, küçükbaş hayvanların askerler ve TİGEM özel güvenlikçileri tarafından götürüldüğü anlara ait görüntüleri ve hayvanların serbest bırakılması için sahiplerinden “bakım bedeli” adı altında alınan paraların makbuzunu paylaşarak, “Şanlıurfalı hemşerilerim, tanımıyor olabilirsiniz, gayet de doğaldır, sayenizde vekil olan Halil Özşavlı isimli şahıs, dün Meclis'te aleyhinizde konuşma yaptı. TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle koyunların asker tarafından gözaltına alınmadığını savundu. Peki bu ne?” ifadelerini kullandı.

Özşavlı ise yanıt olarak "Hala çarpıtma peşindesin Tanal! Orada Türk askeri koyunları gözaltına almıyor! TİGEM’in arazisine izinsiz girdiği için hayvanları ve başındaki çobanı GAYET NAZİK tavırla ilgi alanın dışına çıkarmaya çalışıyor! Ne yaparsan yap Şanlıurfa halkını provake edemeyeceksin!" ifadelerine yer verdi. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.