İkinci El Otomobil Piyasası Durma Noktasında

Pandeminin ilk aylarının ardından oldukça hareketli olan 2. el otomobil piyasası, son 2 aydır adeta bitkisel hayata girdi. Satışın durması ve yılsonunun gelmesi itibariyle fiyatlarda ciddi düşüşler yaşandı.

05-01-2021 23:30

Otomobil piyasasında satışlar durma noktasında. Her yılsonu piyasada durgunluk yaşandığını ifade eden galericiler, bu sene ise durgunluğun daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.
Sektördeki son durumu değerlendiren Galerici Mehmet Tutuş, yaşanan süreçten olumsuz etkilendiklerini belirtti.

DALGALANMANIN TEMEL SEBEBİ: PANDEMİ
Mısır ve pamuktaki hasadın düşüklüğü nedeniyle çiftçilerin istediklerini alamadığına dikkat çeken Tutuş, şunları söyledi:”Çiftçiler,  bu yıl ürünlerini istedikleri fiyata satamadılar, çiftçiler ancak kendi masraflarını çıkarabildi. Adam akıllı giderlerini karşılayamadığı bir süreç, araba piyasası son 2 aydır ciddi manada durmuş noktada bulunuyor. Ölü sezon diyebiliriz bu aşamada. Bunun temel sebebi de faizlerin yükselmesi, yurtdışından arabaların gelmemesi. 60 bin liralık bir arabanın 120 bin liraya satılması. Bu süreçlerden dolayı şu aşamada müşteri bulamıyoruz. Kimsede bu noktada zararına arabasını satmıyor. Düzgün de alışveriş olmuyor. Dalgalanmanın temel sebebi pandemi süreci, yurtdışında araba gelmeyince vatandaşlar ikinci ele yöneldi. Piyasanın yükselmesindeki en temel etken pandemi sürecidir. Araba alacaklar, yatırım yapacaklar ne yapmalı bu süreçte?

ARABA ALACAKLAR NE YAPMALI, PİYASA NE DURUMDA?
Bu süreçte araba almasınlar, piyasa şu aşamada tedirgin. En mantıklısı şu aşamada altına yatırım yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Vatandaşlar, bu pandemi sürecini en güzel şekilde değerlendirirsin. Vatandaşlar birbirine yardımcı olsun. Ellerindeki malzemeyi 3-5 katına satmasınlar, mağdur etmesinler. Cüzi bir miktar kar marjını koyup alışveriş etsinler. Birbirimize her zaman destek olalım.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Ömer
Otuz bin liralık arabaya atmış bin diyenlere oh olsun