12-Haziran-2021 - Cumartesi

İnşaat Sektörü Can Çekişiyor

​İnşaat sektörünün adeta can çekiştiğini, durma noktasına geldiğini belirten inşaat sektörü temsilcileri, sektöründeki kötü gidişatı küresel sorunlar, pandemi, fırsatçılık ve üretim mekanizmasının işletilmemesine bağlıyor.

08-06-2021 23:17

Yaklaşık 2 yıldır döviz kurundaki hareketlilik, pandemi, üretim olanaklarının azlığı, tekelleşme ve birçok neden inşaat sektörünü can çekişir hale getirdi. Yaşanan soruna dikkat çeken Mimarlar Odası ve sektör temsilcileri, yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiği konusunda görüş bildirdi.

Yaşanan sorunu en iyi hisseden kurum olduklarını belirten Şanlıurfa Mimarlar Odası Başkanı Ferhat Karadağ,”Şu aşamada Şanlıurfa’mızın lokomotifi olan inşaat sektörü son günlerde zor bir süreçten geçiyor. Demir fiyatların artması ile ona bağlı olarak inşaat malzemelerinin artması sektörü bayağı bir zor noktaya getirmiştir. Biz yerel ve Türkiye genelinde. Bir an önce inşaat sektörüne yetkililer tarafından ortak fiyatlarla ilgili sorunları masaya yatırıp çözüm üretmesi gerekiyor. Yoksa geç yoksa geç kalınacak ve sonucu ağır olacak problemlerle karşılaşırız. Çeşitli iddialar, söylentiler söyleniyor. Kimisi yerel, ulusal diyor. Kimisi de küresel diyor. Bu sorunun tek çözücek kurumlar siyasiler, yetkililerdir. Mimarlar Odası olarak inşaat sektörünün bir bileşen iyiyiz. Bu sorunun meslek odası olarak da sorunun da sıkıntısını çekiyoruz. Yetkililerden ricamız bir an önce bu soruna el atsınlar.”dedi.

VATANDAŞLARIN ARTIK EV ALMASI ÇOK ZOR
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, inşaat sektörünün çok zor günler geçirdiğini belirterek,”İnşaat sektörü Türkiye'de istihdama yüzde 8 katkı sağlarken Şanlıurfa'daki rakam ise yüzde 30’lara kadar çıkıyor. Şanlıurfa'da her zaman büyümeye devam ediyor, şu an dünyaya gelen çocuk sayısı Urfa’da 63-64 bin. Şanlıurfa'nın ortalama yıllık 40000-50000 konuta ihtiyacı var. Konut ve kira fiyatlarının yüksek olması az talebe göre değişkenlik gösteriyor. İmalatın az olmasından kaynaklanıyor. Türkiye genelinde 3-4 inşaat malzemesi üreten firmaların yüzde 20 fiyatlarının arttırması sebebiyle konut fiyatlarında büyük bir sıçrama oldu. Bu böyle devam etmesi durumunda artık vatandaşların konut olması mümkün değil.”dedi.

TEKELLEŞME, FIRSATÇILIK HAD SAFHADA
Yetkililere çağrıda bulunan Sade, şöyle konuştu:”Bir an önce bir çözüm bulsunlar, kontrol mekanizmasının çalıştırılması gerekiyor. TEFE-TÜFE oranına baktığımız zaman artışı bu rakamlarla anlatmak mümkün değil. Bu durumda tekelleşme fırsatçılık gözle görülür şekilde gözlemlenebilir, ağırlıklı çalışıyorlar.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.