29-Temmuz-2021 - Perşembe

İnsan Odaklı Belediyecilik Anlayışını Ortaya Koyacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Şanlıurfa il başkanlığında yaptığı açıklamada amaçlarının 31 Mart seçimlerinde insan odaklı belediyecilik anlayışını ortaya koymak olduğunu vurguladı.

19-10-2018 15:23

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Ömer Fethi Güler, CHP Şanlıurfa İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle geniş kapsamlı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. 
Yaklaşan yerel seçimler ilgili önemli açıklamalarda bulunan Onursal Adıgüzel,  parti olarak şu anda 44 ilde saha çalışmaları yaptıklarını ve bunların neticesinde Türkiye’de huzuru, barışı ve kardeşliği sağlayacak belediyecilik anlayışını getireceklerini belirtti. Şanlıurfa ile ilgili de konuşan Adıgüzel, yerel seçimlerde Şanlıurfa halkından destek beklediklerini ve bu desteği de kendilerine verecek yüzbinlerce Şanlıurfalının olduğunu söyledi.

“Şanlıurfa'da saha çalışmaları yapmak örgütümüzün dinlemek ve özellikle Türkiye'nin son günlerde yaşamış olduğu sorunların yansımalarını tespit edip çözüm önerilerimizi Şanlıurfa halk ile paylaşmak için de buradayız” diyen Onursal Adıgüzel şunları söyledi;
Önce kendi içimizde bir aile değerlendirmesi yapacağız ondan sonra da sokakta hem sivil toplum örgütlerine dinleyeceğiz hem de vatandaşlarımızla sohbet edip gelecekle ilgili düşüncelerini dinleyip sorunlarına çözüm önerileriniz anlatmak istiyoruz. Biliyorsunuz Türkiye ekonomik olarak tarihinin en zor günlerinden geçiyor işçinin, emeklinin çiftçinin, geliri enflasyon karşısında her gün daha fazla geliyor ve özellikle de çiftçilerimizi biliyoruz. 
Şanlıurfa'nın en önemli geçim kaynaklarından biri çiftçilerimizin hayat bağları karşısında yaşamış oldukları mazotun, gübrenin çalışanın ücretlerindeki fiyatların artışı paylaşmanın ne kadar Derin Yansımalar olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin dev firmaları her gün konkordato ilan ediyor, işsizlik her gün daha fazla artıyor. Geçen hafta Türkiye'nin işsizlik rakamları tekrar açıklandı bir ay içinde seksen sekiz bin işçi artmış. 
Ama gerçek tabloya baktığımızda altı milyon işsizimiz var ve her 4 gencimiz den biri bugün işsizlikle baş başa bırakılmış. Bu benim kardeşim sizin evladınız diğer bir arkadaşımızın da eşin Bu sorunlar içinde Cumhuriyet Halk Partisi dış bağımlılığı ortadan kaldıracak 13 tane çözüm önerisi sundu. Genel başkanımız 13 çözüm önerisini krizin ilk yansımalarını hissettiğimiz gün paylaştı ve bu çözüm önerileri geçici çözümlerle ekonomiye ayakta tutup sadece bir seçimi daha kurtarır mıyız mantığı ile bakan iktidara karşı yapısal çözüm önerileri içeriyordu. 
Merkez Bankası'nın kendi kararını verecek hale gelmesini sağlamaya anlatıyordu. Özellikle devletten yardım sağlanmasına ön planda tutuyordu, Doğru işe Doğru kişiyi gönder görevlendirelim, Eğer Berat Albayrak çok iyi bir maliyeci olsaydı sonra cumhurbaşkanının kızı ile evlenseydin herhalde Hiçbirimiz bakan olmasına bir şey demezdik. Bakanken cumhurbaşkanının kızıyla evlenseydi yine hiçbir şey söylemedi ama görüyoruz ki önce damat olunuyor sonra bakan oluyor bu ülkede. 
İşçinin, emekçinin, çiftçinin, emeklinin sorununu bilmeyenler sadece aile ilişkileri ile en üst görevlere getirilebiliyor. Bu yansımaların ülkeye kriz getirdiğini anlattık çözüm önerilerinde. Türkiye'nin üretmesi gerektiğini anlattık, çünkü en temel ürünlerde buğdayda, dışa bağımlı haldeyiz bu dışa bağımlı kendiliğinden olmadı Arkadaşlar bu dışa bağımlılık yanlış politikalarla bu hale getirildi. Tahıl ambarı olan kendi kendine yeten Türkiye bugün nohutlu da, bulguru da, buğdayı da Hepsini ithal eder duruma getirildi. Et ithal eder duruma getirildi ve hala da çiftçinin sorunlarına çözüm üretilmesi gerekirken, emeklinin işçinin sorunlarına çözüm üretilmesi gerekirken genel geçer çözümlerle ve dış politikayı da iç politikaya malzeme yapan bir anlayışla Ülke yönetilmeyip çalışılıyor. 
Biz bunların hepsine eleştirilerinizi sunuyoruz ve diyoruz ki ülke doğru yönetilemiyor bu ülkeyi doğru yönetemiyorsanız bırakın İşi bilenlere ehline bırakın. Bu ülkenin kendi kendine yetebilecek bir kapasitesi var bizim kaynaklarımız bütün vatandaşlarımıza yeter vatandaşlarımıza defasında sağlar bu topraklarda huzuru da bulabilir. Ötekileştirme politikaları ekonomimizi çökmüş durumda. 
Ben bilirim anlayışı da çözüm anlayışını da sordum 9 soruyla Türkiye nasıl dışa bağımlı hale getirildi? Nasıl Türkiye dışa bağımlı hale getirdik? Sorularımızın hiçbirine cevap vermediler Çünkü Türkiye'yi dışa bağımlı hale getiren 16 yıllık AK Parti iktidarıdır. Tekrar ziyaret araçlarımızdan diğer birine gelirsek önümüzde bir yerel seçimler var. Biz Türkiye'de 12 Ekim tarihinde açıkladığımız bir derman belediyecilik anlayışını ön plana çıkarıyoruz.
Halkın Dertlerine Derman olacak çocukların, kadınların, gençlerin, yaşlıların, Dertlerine Derman olacak bir belediyecilik vizyonlu ortaya koyduk. Birlikte öğretelim parça bölüşelim istihdam yaratılıyorsa belediyecilik ortamında hak edenlere liyakatle olsun. Eğer bir üretim anlayışı varsa, sosyal yardım varsa bu Hak edene Dağıtılsın yandaşa dağıtılmasını istemiyoruz ve 31 Mart 2019 seçimleri için bu vizyonla yola çıktık.
Bugün 44 ilde Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri Parti meclis üyeleri, Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, bu görevlendirildiler ve saha çalışmalar yapıyorlar. Amacımız 31 Mart seçimlerinde Türkiye'de insan odaklı belediyecilik anlayışını ortaya koyacak, halkın refahına sağlayacak çalışmalara imza atan belediyeler oluşturmak bunu yapabilmek için de sizlerin görüşlerine ihtiyacımız var. 
Şanlıurfa halkının desteğine ihtiyacımız var bu desteği sağlayacak kapsayıcı olacak destekler var. Türkiye'de huzuru, kardeşliği, barışı ve en önemlisi refahı sağlayabilecek belediyecilik modelleri oluşturmak istiyoruz. Türkiye'de bunun örnekleri Eskişehir'de, İzmir'de birçok noktada Cumhuriyet Halk Partili sosyal Demokrat belediye başkanlarımız gösteriyoruz amacımız bunu Tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Yani bunun için saha çalışmaları yapacağız ve buradan aldığımız geri bildirimleri de ilçe başkanlarımız dâhil başkanlarımızdan Sahada, sokaktan, vatandaşlardan aldığımız geri bildirimler en doğru seçimleri yapmak en doğru yöntemlerle adaylarımızı belirlemek için bir rapor oluşturacağız.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.