Isınmanın Formülü Petek Temizlemede

Soğuk kış aylarında daha fazla ısınmak istiyorsanız kombi ve peteklerinizi şimdiden temizlemeye başlayın.

18-10-2018 15:49

Haber: Hasan Ray / Urfadasin.com
Kış aylarında ısınmak için kullanılan kömür ve odun sobaları doğalgazın yaygınlaşmasıyla tarihe karışmaya başladı. Söz konusu sobaların yerini doğalgazlı kombiler aldı. Son zamanların revaçta olan ısınma yöntemi olan kombilerin yakıt maliyetinin düşürülmesi için bazı çalışmalar gerekiyor bu çalışmaların başında ise yıllık bakım geliyor. Yıllık bakımı yapılan kombiler yakıt tasarrufuyla faturaların düşmesini sağlıyor.
Sadece kombi temizlemek yetmiyor
Kombilerin yıllık bakımlarını  yapılması elbette yeterli olmuyor. Bunun için kombi peteklerinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Konuyla ilgili olarak petek temzileme ustası Ali Bucak ile konuştu. Petek temizlemesinin önemine değinen Bucak, “Kurduğumuz bu işletmemiz ile Şanlıurfalılara hizmet vererek ısınmada tasarruf etmelerini sağlıyoruz” dedi.
Kalp damar sistemine benziyor
Petek sistemini insanın kalp damar sistemine benzeten Bucak, “Petek sistemi ilk önce insanın kalp ve damar sistemine benziyor, nasıl ki bir damar tıkandığı zaman insan hasta oluyor, acile alınıp yoğun bakıma alınıyorsa; peteklerde de durum bundan ibarettir. Kapanan gözenekler yüzünden tıkanma olduğu zaman yeterince ısıtmıyor. Isıttığı zaman bu faturaya da yansıyor. Hem evin içi sağlıklı ısınıyor hem de kombiye yüklenmemiş oluyorsunuz.” diye konuştu.
Faturalar sürekli yüksek gelir
“Yapılmadığı zaman faturalar sürekli yüksek gelir ve yeterince ısınmadığı zaman yeterince verim alamazsınız” diyen Bucak, “Yapıldığı zaman hem peteklerin ömrünü uzatıyorsunuz hem de kombinin ömrünü uzatmış olursunuz. Yani hangi taraftan bakarsanız bakın yaptırmak çok önemlidir.  Sağlık bakımından petek temizliği yapılmadığında insan sağlığına bir zarar yok. Fakat yeteri kadar ısınamazsınız.” şeklinde konuştu.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.