İşletmeler Bu Haber Sizi İlgilendiriyor: Ücretsiz İzin Desteği / 25 Bin Liralık Kredi

Mali Müşavir Hadi Öncel, koronavirüs nedeniyle çıkarılan düzenlemeler, işletmelere verilen destekler ve gündeme ilişkin Urfadasin.com’a açıklamalarda bulundu.

15-05-2020 10:19

Desteklere yönelik açıklama yapan Öncel, şunları söyledi:”Koronavirüsten bütün esnaflarımız ciddi manada zarar gördü. Devletimiz bu noktada esnafların sıkıntılarını giderilmek adına birtakım kolaylıklar oluşturmaya gitti. Bunların başında kısa çalışma ödeneği geliyor. Bu ödeneği alabilmek içinde birtakım şartları taşımanız gerekiyor. Son 3 yılda 450 gün priminin olması gerekiyor. Son 2 ayda da priminin ful yatmış olması gerekiyor.

 

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ
Devletin tanıdığı başka bir kolaylık ise ‘ücretsiz izin’ desteğidir. İşveren işçilerini ücretsiz izne ayırdıktan sonra nisan ayında 14 gün olarak kabul ediliyordu ücretsiz izin desteği. İşçilerin hesabına 545 lira yattı. Resmi gazetenin 16 Nisanda yürürlüğe girmesi. Nisan  ayında da 1117 liranın yatmış olması gerekiyordu; ama resmi gazetede geç yayınlanmış olmasından. Mayıs ve Haziran aylarında bütün işçiler izne ayrıldığından dolayı maaşları full yatacak. 1177 lira.

25 BİN LİRALIK KREDİ DESTEĞİ
25 bin lira alabilmek için de Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Maliye kaydının olması gerekiyor. İşletmeler Halkbankasına müracaat ettiler mi yüzde 90 veriyorlar krediyi. Bunun dışında bir şey lazım değil. Esnaf Kefalete başvuranlar ise borcu olmaması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Genelde herkese veriyorlar ama..”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.