İzmir ve Şanlıurfa Ticaret Borsalarının E-ticaret Ortaklığı

İzmir Ticaret Borsasının oluşturduğu elektronik emtia alım satım platformuna Şanlıurfa ve Kızıltepe Ticaret borsaları da imzaladığı protokol ile katıldı.

13-10-2018 16:22

Borsalar arası iş birliği projelerini ele almak üzere Güneydoğu Anadolu'daki borsaları ziyaret eden İzmir Ticaret Borsası üyeleri, Gaziantep borsası sonrası Şanlıurfa'ya geldi. İzmir’den ve Kızıltepe’den gelen ticaret borsası heyetini Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve üyeleri karşıladı. Şanlıurfa ticaret borsasının ev sahipliğinde yapılan toplantıya Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli. Şanlıurfa AK Parti Milletvekili ve aynı zamanda Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar’ın yanı sıra Kızıltepe, İzmir ve Şanlıurfa borsalarının üyeleri katıldı. İzmir Ticaret Borsası, Şanlıurfa ve Kızıltepe Ticaret Borsası ile tarım ve gıda ürünleri ticaretinin geliştirilmesi amacıyla oluşturduğu elektronik alım-satım platformu E-Commodity Bazaar Emtia Alım - Satım Portalı'na dâhil oldu.

Düzenlenen toplantıda konuşan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Şanlıurfa’nın tarım kenti olmasından dolayı Türkiye için önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.
‘Türkiye illeri arasında tarım potansiyeli en yüksek iller arasındayız’

Türkiye’deki bütün borsaların kendileri için önemli olduğunu söyleyen ŞUTB Başkanı Mehmet Kaya, “Şanlıurfa tarım alanı yönünden çok zengin bir ildir. Şanlıurfa’da toplam tarım alanımız 11,5 milyon dekardır. Türkiye’deki iller arasında gerçekten tarım potansiyeli bakımından çok büyük bir ildir Şanlıurfa. 9,4 dekar GAP projemizde sulanabilir alanımız var, şuanda sulama projesi tamamlanmış olan 4 milyon dekar tarım arazimiz var.” dedi.

‘Pamuk üretiminde yüzde 48’lere çıkmış durumdayız’

Pamuğun Türkiye için stratejik bir tarım ürünü olduğuna değinen Başkan Kaya, “Pamuk Türkiye’de gerçekten stratejik bir tarım ürünüdür. Türkiye’nin ihracatında tekstil konusunda ham maddesinin pamuk olduğunu hepimiz biliyoruz bu yıl tarım müdürlüğümüz de sulanabilir yeni açılan tarım arazileri ile pamuk üretimi yüzde %47-48’ in üzerindedir.” Diye konuştu. 

‘Urfa dururken biz neden Amerika’dan pamuk alalım’

Başkan Kaya, “Şanlıurfa’nın bir kalitesi var biz niye Amerika’dan gelen pamuğa ihtiyaç duyuyoruz gerçekten bununla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Toplantımızda Şanlıurfa emniyet müdürümüzden tutun jandarma alay komutanımızdan tutun il belediye başkanımızdan tutun ve tüm illerimiz ile birlikte. Bu işe ciddi bir şekilde gerçekten el attık ne yapabilirsek projemiz bu ama seneye bunun sonucu ne olursa olsun başaracağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Bugün ülkemizin geleceğini konuşma zorundayız’
Değerli dostlar yaşlı gezegenimiz var olduğu günden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptık.” diyen İTB Başkanı Işınsu Kestelli, “Yeryüzünde binlerce imparator hüküm sağladığı gibi dönem, dönem yıldızı parlarken bazıları ağır savaşlarla, doğal afetlerle de ve savaş sahnesinden çok azken tıpkı Şanlıurfa gibi, Mardin gibi, İzmir gibi günlerce ifade edilen bir geçmişe tanıklık edebilme ve her daim stratejik bir durumda önemli olma ayrıcalığına erişebilmektedir. Eşsiz bir tarihe sahip olan bizler bugün ortak geleceğimizi konuşmak, ülkemiz için 2023 hedeflerine el birliğiyle olan aşmak için kurtuluş savaşında olduğu gibi yeniden yan yanayız bundan da biz gurur duyuyoruz.” dedi.

‘Teknolojik aletler tarımı bambaşka yöne taşıyor’

Başkanı Işınsu Kestelli, “Bilgisayar destekli motor sistemleri yazılım ve donanım araçları dijital sensorlar hızla donatılan tarım makineleri birbirleriyle iletişim halindeki nesneler tarımı bambaşka boyuta taşıyor. Hem sosyal hem de ekonomik açıdan çok iyi sonuçlar doğuracak olan emeğin azaldığı verimin ve gelirin yükseldiği yeni bir döneme adım atıyoruz. İzmir ticaret borsası olarak bu dönüşüme doğru okumak ve ülkemiz için bir fırsata çevirmek adına büyük kaygı sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

‘İzmir ve Şanlıurfa ülke tarımına büyük katkı sağlıyor’

AK Parti Şanlıurfa 27. Dönem milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, Şanlıurfa ve ülke tarımı konusunda izlenimlerini ve kaygılarını aktardı. Vekil Gülpınar yaptığı konuşmasında, “Hem İzmir hem de Şanlıurfa gerçekten Türkiye’nin tarımsal üretimine çok ciddi katkı sağlayan ve bu konuda çok ciddi mesafe kat eden iki tane vilayetimizdir. Tabi aslında toplumun ve çiftçilikle uğraşan bir Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak çokta aşina olmadı ama gelişen zamana ve şartlara uyum sağlamak adına yapılması gereken belki de geç kalınmış bazı faaliyetleri burada hayata geçirmek bizim içinde çok önemli ve heyecan vericidir. Tekrardan hepinize teşekkür ediyor, sizleri burada yani Urfa’da ağırlamaktan dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz” diyerek sözlerine son verdi. 

Yapılan sunum ve konuşmaların ardından Şanlıurfa, İzmir ve Kızıltepe Ticaret Borsaları arasında E-ticaret ortaklığı protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ardından ticaret borsalarının yönetim kurulu üyeleri çektiği hatıra fotoğrafı ile toplantıya son verdi.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.