Kağıt fiyatları 2 katına çıktı, matbaalar durdu!

Kurlardaki dengesizliklerden dolayı ithal edilmekte olan kağıt fiyatları oldukça yükselmişti. Ancak bu yükseliş kağıt alanında dışarıya bağımlı olan matbaacıları kara kara düşündürüyor.

22-10-2018 09:30

Döviz kurunun dengesizliği ve yükselişiyle birlikte 2 katına çıkan kağıt fiyatları, matbaa sektörünü oldukça olumsuz etkiledi ve işlerini durma noktasına getirdi. Konuyla ilgili konuşan esnaf, fiyatların ancak kağıt hammaddesini dışarıdan temin etmedikleri zaman inebileceğini söyledi.
Döviz kurunun dengesizliğinden dolayı artan kâğıt fiyatları, esnafı iflas etme noktasına getirdi. Fiyatların aşırı derecede artmasından dolayı zor günler geçiren matbaacı esnaf, borç ya da vadeli iş yapamaz duruma geldi.

Büyük kâğıt firmaları, kâğıt satmamaya başlarken, satanlar da peşin ödeme almak suretiyle razı oluyor. Fiyatların aşırı artışı, ülkede kağıt üretiminin olmamasından kaynaklanıyor. Kağıt üretim alanında dışa bağımlı ülke olan Türkiye’de artan dolar ve kurlardaki dengesizlikler işleri çığırından çıkardı. Küçük matbaacıların iflas noktasına geldiği Türkiye’de büyük esnaf ise işleri ya yavaşlatıyor ya da tamamen durduruyor. Esnaf, kağıdın fiyatının düşmesinin ancak üretim ile mümkün olabileceğini söyledi
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.