29-Eylül-2021 - Çarşamba

Kaşmer Dağı Meclise taşındı

Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, son günlerde tartışmalara konu olan Kaşmer Dağı'nın imara açılması konusunu Meclise taşıdı.

10-10-2018 18:05

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Karaköprü ilçesine bağlı Kaşmer Dağı'nın imara açılması konusunu Meclise taşıdı. Aydınlık, "Şanlıurfa yerel basınında ve aldığımız telefonlarla da netlik payı olmayan “Şanlıurfa Karaköprü ilçesinde yer alan Kaşmer Dağı’nın imara açılacağı” iddialarının gerçek olduğu 08.10.2018 tarihli Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla ortaya çıkmıştır." dedi.
 
Aydınlık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması üzerine şu soruları yöneltti.
1) DSİ daha önceden “Balıklıgöl’ü besleyen su kaynaklarını kurutma riski” nedeniyle olumsuz rapor vermiştir. Çevre Düzeni Planı Notları bölümünün 5.-19.-6. ve 3. maddesinde, bu alana plan yapılmasının şartlarından biri olan “tüm kurum ve kuruluşların olumlu görüşüyle mümkün olacağı” belirtilmesine rağmen bu karar nasıl alınmıştır?
 
2) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şanlıurfa İl Müdürlüğüne 21.12.2016 tarih E.791 sayılı yazı ile görüş soran Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 10.01.2017 tarih ve E.561 sayılı yazı ile tarafınızdan “olumsuz” rapor verilmesine rağmen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görmezden mi gelmiştir?
3) Kaşmer Dağı mevkisiyle alakalı yasada belirtilen imar planına esas jeolojik, eğimli alan olması nedeniyle eğim analizlerinin yapıldığı fakat alt yapı analizlerinin yapılmadığı iddiaları doğru mudur?
 
4) İlimizde altyapılı ve imarlı alanların bitmeden, alt yapısız alanların gündeme alınmasının altında yatan sebepler nelerdir?
5) Kaşmer Dağı’nın imara açılmasıyla birlikte belirli kimselere menfaat sağlanacağı görüşüne halkımız fazlasıyla tepki göstermektedir. Doğruluk payı nedir?
6) Kaşmer DAĞI mevkisinde herhangi bir şekilde manzara, orman, göl ve ya gölet, vs. nin bulunmamasına rağmen bu alanın imara açılması kararında neden ısrar edilmektedir?

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.