Havanın soğuması ile vücut direncini artırıp, hastalıktan korunmak isteyenler, Şanlıurfa’da aktarların yolunu tutmaya başladı.

Ziraat Fakültesinde, 5 Aralık Dünya Toprak Günü Kutlandı Ziraat Fakültesinde, 5 Aralık Dünya Toprak Günü Kutlandı

Soğuk kış akşamlarında ya da gün içinde sıcak bitki çayı içmek isteyenlerin öncelikli tercihi arasındaki ıhlamurun fiyatı ise yükseldi.
Gram altın ile yarışan ıhlamurun fiyatının yüksekliği sebebiyle vatandaşlar 20 ya da 40 gramlık paketleri tercih ediyor. Kış aylarının gözde içeceği ıhlamurun kilosu 600 lirayı aştı. 1000 liradan satılan gram altın ile yarışan fiyatı görenler, kilo yerine gramla ıhlamur alıyor. 20 gramlık paketler, 20 liradan satışa sunuluyor.

Ihlamura alternatif olarak satılan ada çayı ile kekiğin 50 gramı 20 liraya, zencefilin 100 gramı 20 liraya, zerdeçalın 100 gramı 15 liradan alıcı buluyor.
Haşimiye Meydanı tarihi çarşılar bölgesinde aktarlık yapan Mehmet Gülşeoğlu urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada “Özellikle bu mevsim bu aylar mevsimsel geçişlerin olduğu aylardır.

Hastalığa çabuk yakalandığımız aylardır. Özellikle bu mevsimde adaçayı,  kuşburnu, ibisküs, ıhlamur, papatya, hatmi çiçeği,  bu bitkilerin tüketilmesi vücuda kalkan görevi görür.

Çabuk hastalığa yakalanmayı engeller bu bitkiler. Bu mevsimlerde karıştırmış olduğumuz kış çayları var.  12 çeşitten oluşuyor. Onları da vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz. Halkımızın bu çaylara İlgisi var. Özellikle adaçayı, ıhlamur, zerdeçal, zencefil, tarçın, kuşburnu, ibisküs bitkilerine talep var.”dedi.(Lütfü AYDIN’ın Haberi)