12-Haziran-2021 - Cumartesi

Korona Virüs Salgını Ruh Sağlığımızı Darmadağın Etti

Şanlıurfa’da korona virüs sürecinde hasta olan kişiler bedensel acılar çekerken çok sayıda hayatını kaybedenler oldu.  İnsanlar her ne kadar sanal ortamda bir araya gelseler de yüz yüze geldiklerinde birbirlerine sarılamadılar.

07-05-2021 14:47

Şanlıurfa’da korona virüs sürecinde hasta olan kişiler bedensel acılar çekerken çok sayıda hayatını kaybedenler oldu.  İnsanlar her ne kadar sanal ortamda bir araya gelseler de yüz yüze geldiklerinde birbirlerine sarılamadılar. Yaşlılar torunlarına sarılamadı, onları göremedi. İnsanların birbirine uzak kalması gibi daha birçok davranış ve yaşantının değişmemesine neden olan korana salgını insanların ruh sağlığını perişan etti.

Pandemi dolaysıyla birçok insan işinde zorluklarla karşılaştı. Bütün bu nedenlerden dolayı hayatın anlamını ve amacını şimdiye kadarkinden farklı sorgulamaya, farklı gözle bakmaya başladı.

İNSANLAR SADECE UYUDUĞUNDA TELEFONU ELİNDEN BIRAKIYOR YOKSA TUVALLETTE BİLE TELEFON KULLANIYOR
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üys. Fethiye Kılıçaslan “Normalde ergenlik döneminde gördüğümüz ruhsal sorunları artık çok daha küçük yaşlarda görmeye başladık. Çoğu aile ‘Hocam, çocuğumuz sadece uyuduğunda telefonu elinden bırakıyor, tuvalete bile telefonla giriyor, bizimle yemek yemiyor, ders çalışmıyor, sınır koymaya çalıştığımızda şiddetle karşılık veriyor’ diyor.”ifadelerini kullandı

Çocuklar ve ergenlerin telefon bağlılığını korona virüs sürecinde attığını belirten ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üys. Fethiye Kılıçaslan sözlerini şunları ekledi;  “Bilgisayar ve televizyonun çocukla konuşularak kullanılması, bilgisayarın sürekli açık olmaması ya da sürekli olarak hazırda bekletilmemesini; bilgisayarın salon ya da oturma odası gibi yalnız kalınmayan ve açık bir ortamda olmasını önermekteyiz.”
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.