Bugüne kadar çayının da yapıldığı pek bilinmezse de Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi Tarihi Çarşılar Bölgesindeki Aktarlarda satılan Üzerlik bitkisinden yapılan çayın basura da iyi geldiği belirtildi.

Urfa'dan Bir Heyet Mardin’de Katledilen Âlimlerin Duhok'taki Taziyelerine Katıldı Urfa'dan Bir Heyet Mardin’de Katledilen Âlimlerin Duhok'taki Taziyelerine Katıldı

Tarihi Çarşılar Bölgesindeki Haşimiye Meydanında Attarlık yapan ve “Üzerlik” bitkisi satan esnafı Ahmet Yavuz, urfadasın haber sitesine söz konusu bitki ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bu bitkiyi genellikle Şanlıurfa’nın Harran İlçesi bölgesinden toplanıyor. Biz de bu bitkiyi süs eşyası ve şifalı bitki olarak satıyoruz. Vatandaşlar bu bitkiden yapılan süs eşyasını boyunlarına, evlerine iş yerlerine asarak kötü nefesten, nazardan korunuyor. Bazen de bu bitkiyi yakarlar. 

İŞTE FAYDALARI!

Bu bitki tüketildiğinde faydaları da vardır. Sinir strese çok iyi gelir. Üzerlik çayı içenlerin depresyon hastalıklarına yakalandıkları görülmemiştir. Uyku düzensizliğini ortadan kaldırır. Üzerlik tohumunu öğütüp 12 gün boyunca kullanıldığı zaman basura da iyi geliyor. Ama halkımız genelde göz nazar için yakarlar, asarlar. Kilo fiyatları 50 -60 TL den başlıyor.

Üzerlik’in süs eşyası şeklinde olanların tanesi 15-20 TL’den başlıyor. Fiyatı işçiliğine kalitesine göre değişiyor. Vatandaş nazar için iyi geliyor evin bir köşesine asıldığı zaman çok faydası var.” (Lütfü AYDIN'ın Haberi)