20-Mayıs-2019 - Pazartesi

Kültürel Değerlerimiz Resim Sergisine yoğun ilgi

Güneydoğu Medikalciler Derneği sponsorluğunda gerçekleşen Kültürel Değerlerimiz Resim Sergisine yazarlardan da yoğun ilgi gösterildi.

04-11-2018 13:37

Haber: Hasan RAY / Urfadasin.com

Rızvaniye Sanat Galerisinde gerçekleşen Sanat Eğitimcisi Mehmet Yücel in çalışmalarından oluşan resim sergisi açılışı Urfalı Şair ve Yazarlardan Misbah Hicri, Mehmet Emin Kuş, Niyazi Kocadağ, CHP İl Başkan Yardımcısı Neşe Tanal, İyi Parti Karaköprü Belediye Başkan Aday Adayı Yunus Çoban, Ak Parti il yönetiminden Cuma Ağaç, Haliliye ilçesi MHP ilçe yönetiminden Dürdane Barbaros ve çeşitli derneklerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bulut: Sanat, toplum için gereklidir

Sergiye sponsor olan Güneydoğu Medikalciler Derneği Başkanı Ahmet Bulut, sanatın toplum için gerekli olduğunu, toplumların gelişiminin ancak sanatla gerçekleşebileceğini, bu nedenle bu sergiye sponsor olduklarını bu tür etkinliklerin diğer STK'lar ve yerel yönetimler tarafından da desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Açılışta yer alan yazarlardan Gülseren Kaplan, bu serginin kendi kültürümüzü yansıttığını ve toplumun aynası olduğunu belirtti. Ancak sanat yoluyla muasır medeniyetler seviyesine ulaşılabileceğini ifade etti. Sergide yer alan eserleri inceleyen CHP İl Başkan Yardımcısı Neşe Tanal, resimlerin özgün bir dile sahip olduğunu, kültürümüzün çeşitli dönemlere ait imgelerin soyutlanarak işlenmesinin sanatsal yönden resimlere farklı bir etki kattığını ifade etti.

Yücel: Toplumsal değerlerimiz soyutlanarak işlenmiş

Sergiyle ilgili bilgi veren Mehmet Yücel, sergide genel anlamda toplumumuzun günümüze kadar gelen kültürel bazı değerlerin soyutlanarak işlendiğini, konu itibariyle bölgemizde yaşanmış hikayelerin, kültürel açıdan değer gören inanç sembollerinin, dövmelerin, yöresel giysilerde kullanılan bitkisel motiflerin işlendiğini ifade etti. Yücel, Resimlerin plastik anlamda renk ve sembollerin çarpıcı renkler kullanılarak ön plana çıkarıldığını bu nedenle sanatta modern anlayışın hakim olduğunu belirtti. Tüm katılımcılara teşekkür eden sanatçı 11 kasım pazar gününe kadar açık kalacak olan serginin sıra dışı bir sergi olduğunu bu nedenle sanatseverlerin izlemesi gereken bir sergi olduğunu söyledi.

Şair ve Yazar Mehmet Emin Kuş ise sanata ve sanatçıya değer vermeyen toplumların gelişimde geri kaldıklarını, sanatın her toplum için bir ayna olduğunu ifade etti.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.