Kurutmalıklar Satışa Sunuldu

Şanlıurfa ve Türkiye mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan kurutmalık ürünler tezgahlardaki yerini alarak alıcısını beklemeye başladı.

09-11-2018 15:18

Haber: Hasan RAY / Urfadasin.com

Türkiye ve Güneydoğu mutfağının en önemli duraklarından olan kadim kent Şanlıurfa’da kışın tüketilmek üzere hazırlınan kurutmalık ürünler tezgahlardaki yerini almaya başladı. Patlıcan, kabak, biber, domates, acur gibi ürünlerin yer aldığı tezgahlara özellikle yabancı turistlerin rağbet etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Şanlıurfa'da Kış aylarında tüketilmek amacıyla bu yılın mahsulüyle hazırlanan acı biber ve patlıcan gibi sebzelerden oluşan kurutmalıklar, tezgâhlardaki yerini aldı. Özellikle şehir dışından gelen turistlerin rağbet gösterdiği kurutmalıklar arasında en çok patlıcan ve biber tercih ediliyor. Bunun yanında acur ve kabak da en çok satılan ürünler arasında geliyor. Kurutmalıklar ile ilgili konuşan esnaf, sezondan umutlu olduklarını söyledi.

Kurutmalıkların her mevsim tüketildiğini söyleyen çarşı esnafı, “Geçen yılda ortalama aynı fiyata satıyorduk. Bu yıl da masrafımız çok olmasına rağmen fazla bir artış olmadı. Yani fiyatlarımız oldukça uygundur. Bizim amacımız vatandaşlarımızın tezgahlarda temiz, taze ve ucuz kurutmalık bulmasıdır. Köylerde ve kent merkezinde üretilen bu ürünleri burada satıyoruz” diye konuştu.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.