Kuruyemişçiler Halk Sağlığını Önemsemiyor!

Seyyar tezgah ve işyerlerinin önünde açık bir şekilde satılan kuruyemiş ve şekerlemeler vatandaşın sağlığını tehdit ediyor. Gelişigüzel bir şekilde satılan kuruyemişlere denetim yapılmaması ise dikkatlerden kaçmıyor.

29-10-2018 14:57

Haber: Hasan Ray /Urfadasin.com

Şanlıurfa’da son zamanlarda sayıları hızla artan seyyar tezgahlarda açık şekilde satılan kuruyemiş ve şekerlemeler yeteri kadar denetlenmediği için vatandaşın sağlığı açısında olumsuz etki yaratıyor. Hijyen kurallarıyla uzaktan biel alakası olmayan şartlarda satılan bu ürünlerin yetkili kurumlar tarafından denetlenmemesi akıllara ‘bu şehirde zabıtalar ne iş yapar’ sorusunu getiriyor. Söz konusu  yerlerde satılan bu ürünlere, egzoz dumanları ve tozların sinmesinden dolayı bir hayli sağlıksız oluyor.

İnsan sağlığını tehdit ediyor

Ulu orta yerde açılan tezgahlarda ve seyyar arabalarda satılan kuruyemiş ve şekerlemeler, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Gelişigüzel satılan bu ürünler özellikle işlek caddelerde satılıyor. Günün her saati aaraçların kullandığı bu alanlarda satılan ürünlker egzoz dumanlarına maruz kalıyor. Diğer yayndan ise lokanta dumanları, toz ve sinaklerinde anavatanı oluyor.

Vatandaşlar duruma tepki gösterdi

Özellikle turizmimn kalbi Balıklıgöl çevresinde bulunan Kuruyemişçilerin tezgahlarında yer alan bu ürünlerin maruz kaldığı toz ve kokudan dolayı vatandaş da bir hayli tepkili. Yetkililerin bu satıcılara gereken şekilde işlem yapmadığını iddia eden bazı vatandaşlar, “Bu ürünler gün boyunca  toz toprak altında kalırken diğer yandan da lokanta dumanları kötü kokuya sebep oluyor. Bu ürünler resmen kömür ve duman kokuyor.” dedi.

Seyyar tezgahların sayıları gün geçtikçe  artıyor

Dükkan önlerinde çok daha sağlıksız şekilde çalışan seyyar tezgahlardaki bu ürünlerin tüketilmeye ne kadar uygun olduğu ise manidar. Bu rağme seyyar tezgahların şehrin en işlek caddelerinde hızla artması şise gözlerden kaçmıyor. Satılan ürünlerin son kullanma tarihlerinin bile belli olmaması tehlikenin boyutunu ortaya koyuyor. Bu anlamda gıda güvenliği ihlalilinin ne boyutta olduğuda anlaşılıyor.

Uzmanlar uyarıyor

Kuruyemişçilerin sattığı ürünlerin vatandaşın sağlığını tehdit etmemesi adına gerekli önlemlerin alınması gerektiği konusunda yetkilileri uyaran uzmanlar, “Açıkta satılan ürünler başta toz olmak üzere egzoz ve lokanta dumanlarına maruz kalıyor. Bu kuruyemişlerin cam kaplar içerisinde satılması gerekiyor. Cam tozun ürünlere konmasına engel olduğu için bu çok önemlidir. Bütün kuruyemişçilerin bu cam kaplardan yapması gerekiyor”  diyerek olayın önemine dikkat çekti.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.