Mikar

İşte Urfa’ya Paşa Geldi Türküsünün Perde Arkası

Urfa’ya Paşa Geldi, Türküsü uzun yıllardır Şanlıurfa ile Urfa arasında paylaşılamıyor. Şanlıurfa Belediyesinden emekli şoför Mustafa Şahin ‘’Urfa’ya Paşa Geldi' Türküsü benim "diyor. Van’ın mahalli sanatçısı Hamdi Polatoğlu ise "Yok ! Hayır Benim" diyor. Bu tartışmaların arasına ise Şanlıurfalı kültür ve araştırmacılar girip ‘’Urfa’ya Paşa Geldi' Türküsünün kime ait olduğunun ve Türkünün hikayesine dair değerlendirmeler yapıyor.

İşte Urfa’ya Paşa Geldi  Türküsünün Perde Arkası
  • 30-01-2018 12:21

Türkünün anonim olduğunu savunanlar olduğunu savunanlar olduğu gibi Türkünün Diyarbakırlı Cemil Paşayı Anlattığını belirtenler de bulunuyor. ’Urfa’ya Paşa Geldi' Türküsünün asıl sahibi olduğunu söyleyen Mustafa Şahin ise Türküyü, İsmet İnönü Paşaya bestelediğini aktarıyor.
Nuri Yeşilnacar'ın geçtiğimiz günlerde ‘’Urfa’ya Paşa Geldi' Türküsü için "Benim "diyen Şanlıurfa Belediyesinden emekli şoför Mustafa Şahin'i ziyareti ve tartışma yeniden başladı.Şuan hasta olan Mustafa Şahin  ‘’Urfa’ya paşa geldi ‘ Türküsünün kendisine ait olduğunu  ancak notere tasdik etmeyi ihmal ettiği için elinden nasıl alındığını ve Türkünün hikayesini şöyle anlatıyor;

MUSTAFA ŞAHİN TÜRKÜYÜ İSMET İNÖNÜ'YE ATFEN YAZMIŞ

 "Gençliğim de bir gün çarşıya çıktım. Bir baktım ki çarşı da büyük bir kalabalık var .Ne oluyor ? dedim. Dediler ki Urfa’ya 2.Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü gelmiş. Bende gençlik işte, onu görünce heyecanlandım. Hemen yanına gidip elini öptüm ve arkasından bir iki gün sonra ’Urfa’ya paşa geldi ‘ bestesini yaptım. Ama bunu notere tasdik etmeyi ihmal ettim.

TÜRKÜYÜ URFA'DA ASKERLİK YAPAN VANLI MAHALLİ SANATÇI SAHİPLENDİ

Bu eserimi duyan ve Urfa’da askerlik görevi yapan Van’ın mahalli sanatçısı olan,Hamdi Polatoğlu bu eserimi alıyor. Urfa’dan terhis olduktan sonra Van’a götürüyor.Orada bu eserime sahip çıkıyor. Bu eserimi davet edilen yerlerde, konserlerde ve toplantılarda söyleyerek meşhur oluyor. Arkasında da TRT’ciler gelip bu türkümü Van türküsü diye kayda geçiyorlar. Bu türkü notere tasdik ettirmediğimden Urfa türküsünden çıkıp Van türküsü oluyor."

‘’URFA’YA PAŞA GELDİ ‘ TÜRKÜSÜ ANONİM İDDASI

Halil Antepli ise ‘Urfa’ya paşa geldi ‘  Türküsünün bir anonim türkü olduğunu ve gerekçesini  hikayesiyle birlikle kaynağına dayandırarak şöyle anlattı; "Bana kalırsa bu Türkünün aslı çok eskilere dayanır. M.Emin Rizvanoglu'nun bana aktardığına göre Diyarbakırlı Cemil Paşa, Halep'ten gelen eşini Urfa'dan getirmesi için oğlunun da dahil olduğu bir kafileyi Urfa'ya gönderir. Halep'ten gelen kafilenin içinde oğlunun sevdiği de vardır. Cemil Paşanın eşini alırlar,Paşanın oğlu ata binerken,sevdiği kız atın üzengisini tutar,bu ara oğlan üzengiye ayağını basar ve sevdiğinin parmağı kanar..Bu olaydan sonra halk arasında bu türkü anonim olarak yayılır. Türküde nakarat olarak geçen; hani mendilim hani, durmaz parmağın kanı bölümlerde belirtilen mendil paşanın oğlunun; kan da sevdiğinin kanıdır."


Şanlıurfalı gazeteci Yaşar Duru da  "Urfa'ya Paşa Geldi türküsünü sahiplenen Vanlı arkadaşın oğlu 25 sene kadar önce Kanal 7'deki programıma misafir olmuştu. Doğrusunu söylemek gerekirse, türküde hiç Van tarzı ve tavrı yok. Yöre tarzlarını bilen biri bu eseri dinlediğinde rahatlıkla Urfa türküsü olduğunu söyleyebilir."diyor.
 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

urfadasin.com,urfa haber,Şanlıurfa haberleri