12-Haziran-2021 - Cumartesi

Maşuk Sakinleri Site Yönetimlerinden Dertli

Şanlıurfa'da maddi olanakları kısıtlı aileler için tasarlanan TOKİ konutlarında ikamet eden vatandaşlar TOKİ tarafından site yönetimlerinin devredildiği Emlak Yönetim'den yana büyük sıkıntı çekiyor.

18-05-2021 22:58

Özellikle Maşuk'taki TOKİ konutlarında ikamet eden vatandaşlar sorunlarını defalarca Emlak Yönetim İdarecilerine bildirmelerine rağmen çözüm bir yana kendilerine dönüş yapılmadığından yana şikayetçi olduklarını belirterek yardım istiyor. Konutlarını bin bir güçlükle aldığını belirten TOKİ Konut sakinleri Emlak Yönetim İdarecilerinin duyarsızlığı sonucu sitelerinin adeta harabeye dönüştüğüne dikkat çekiyor.

‘BÜYÜK SIKINTI İÇERİSİNDEYİZ, DEVLETTEN YARDIM BEKLİYORUZ’
Çevre düzenlemesinin yapılmadığı, parklarda yer altından çıkan demir parçaları nedeniyle çocukların hayati tehlike altında olduğu, ışıklandırma sistemlerinin çalışmadığı, kapı zilleri ve otomatların dahi çalışmadığı, bakım ve onarım gibi taleplerin cevap bulmadığı sitede sorununu dile getiren site sakinleri "Emlak Yönetim Türkiye'de çok güzel çalışmalar gerçekleştiriyor ancak bizim Urfa'da bu hizmetlerden yararlanamıyoruz. Sitemiz bakımsızlık nedeniyle adeta harabeye dönmüş durumda. Hiç bir yetkili gelip denetleme yapmıyor. Site sakinleri olarak şikayetçiyiz. Düşünün ki kapı zilleri dahi ve otomatlar çalışmıyor. Mevcut yönetim bir türlü talep ve önerilere cevap vermiyor. Evimizi satıp kaçmak istiyoruz ama bu sorunlar nedeniyle gelip alan yok. Büyük sıkıntı içerisindeyiz. Devletten yardım bekliyoruz. Aidat vermediğimiz zaman avukat aracılığıyla bizi mahkemeye veriyorlar. Çatır çatır alıyorlar. Yüzde 51 çoğunluğu sağlayamıyoruz maalesef. " diye konuştu.


YÖNETİM, 634 SAYILI KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA GÖRE BELİRLENİYOR
Site yönetimi noktasında dar gelirli vatandaşlar, alt gelir grubu olan alıcıların TOKİ ile yaptıkları bir sözleşme bulunuyor. Kat mülkiyeti kanununda geçici bir site yönetimi oluşturuluyor. Başbakanlık TOKİ Konut tarafından özel şirketlere, kendisine bağlı olan Emlak Konut, Boğaziçi Konut’a bağlı şirketler bulunuyor. TOKİ, Türkiye genelinde yaptığı konutların belirli bir sürede anlaşarak yönetim şeklini pazarlıyor. Bu anlaşmaya göre geçici site yönetimi ise 634 sayılı kat mülkiyeti kanununa göre, yönetim sitesinin şartları belirlendi. Bu şartlardan birisi de geçici site yönetimi kat sahipleri adına hizmet yaptığı belirtiliyor. Gelir ve giderler, kat malikleri tarafından belirlendiği, bu hizmetlerde de kar amacı güdülmediği ifade ediliyor.

GEÇİCİ YÖNETİMİN GÖREV SÜRESİ EN AZ 6 AY, EN ÇOK 1 YIL
Kat maliklerinin birbirini tanımadıklarından dolayı hizmet anlamında bir aksama yaşanmaması için TOKİ böyle bir hizmeti kendisi belirliyor. Minimum 6 ay, en çok 1 yıldır. TOKİ site yönetiminden vatandaşlar, memnuniyetsizliklerini ifade etmeleri halinde birlikte hareket ederek yüzde 51’lik kısımla ilgili karar defteri oluşturup, notere tastik ettirmeleri gerekiyor. Her binada yüzde 51’lik blokun oluşturulması gerekiyor ve yetki için onay almaları gerekiyor.

TOKİ’YE İHTARNAME GÖNDERİP MEMNUNİYETSİZLİKLERİNİ DİLE GETİREBİLİRLER
TOKİ’ye ihtarname gönderip memnuniyetsizliklerini ifade eden açıklamalarında bulunmaları gerektiği ifade edildi. Seçime davet etmeleri gerekiyor,  geçici site yönetiminin görev süresinin sona ermesinden sonra talep etme hakları bulunuyor. Bu talep olmadığı sürece süreç her yıl yenilenir. Site yönetimi bütçe yeniler. Yenilenen bütçeler, kat maliklerine dağıtılır, onun üzerinden aidat belirlenir. Memnun olmayan sakinler, TOKİ’ye ihtar çekebilirler. Geçici site yönetimini seçime davet edebilirler. TOKİ, yüzde 51 ihtarnameyi aldıktan sonra en geç 6 içerisinde bu seçimi yapma zorunluluğu bulunuyor. Yapmadığı takdirde suç işlemiş oluyor. Gerekenler yapıldıktan sonra TOKİ yöneticileri, site yönetimi seçimini yapar.

YÜZDE 51’LİK ÇOĞUNLUK ŞART
Mevcut yönetimin mali tablolarıyla birlikte seçilen yönetimi devreder. Süreci 15 gündür, 1 aydır. Kat yönetimi başkanı, site yönetiminin hakkında suç duyurusunda bulunma hakkına sahiptir. Temel amaç, site sakinlerinin yönetimden kurtulması ise yüzde 51’inin sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde TOKİ hazırladığı raporlarla talep olmadı, sürekli yenileme yoluna gider. 6 ay ve 1 yıllık sürenin tamamlanmasının ardından her kat maliki, kendi aralarında toplanıp yönetim oluşturduğu takdirde TOKİ yönetimine çekeceği resmi ihtarnamelerinden sonra yönetim toplanarak bir seçim gündemi belirler. Bina sakinlerine duyurulur. O sırada talip olan, TOKİ’nin görevlendirdiği yönetim bunlara usul çerçevesinde devreder.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Ömer TÜRKMEN
Sesimiz olduğunuz için teşekkürler
Maşuk Mağduru
Ayda 150 ₺ alıyorlar en az, işlerini yapmaya gelince yoklar. Bu vurguna biri dur desin yeter artık!