Melik: Bu Yıl Tarımda Yüksek Rekolteler Elde Edildi

Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, hububatta verimli bir yıl geçti. Bahar aylarında yoğun yağışlarla birlikte tarım arazileri yağışa doydu.

29-06-2020 10:26

Şanlıurfa, ekilebilen tarım alanı bakımından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Şanlıurfa, verimli araziler sayesinde mercimek üretiminin yüzde 36'sını, buğdayın yüzde 10'unu, arpanın ise yüzde 11'ini karşılıyor.

ARPA VE BUĞDAYDA YÜKSEK REKOLTE
Sulamaya açılamayan bölgelerde daha çok arpa, sulanabilir alanlarda ise buğday üretiminin yapıldığı kentte, üreticiler, sıcaklığın 40 dereceye ulaşmasıyla yüksek kesimlerdeki arpa tarlalarından başlayarak ürünlerinin hasadına devam ediliyor. Çiftçiler verimden  memnun iken fiyatlarda bir nebze olsun üreticileri memnun ediyor.

‘BU YIL TARIMDA YÜKSEK REKOLTELER ELDE EDİLDİ’
Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Abdullah Melik, tahılda yüksek rekolteler elde edildiğini belirterek yağış ve hava koşullarının önemli etkiler sağladığını belirtti. Melik,”Hasatlar devam ediyor. Yüksek rekolte, ülkemiz ve ilimiz açısından çok önemli noktada. Pandemi sürecinde tahıllar tükenmek üzerindeydi. Buğday ve arpa stratejik ürünler arasında yer alıyor. Umurız diğer illerimizde de yüksek rekortoler elde edilir. Çiftçimiz umarız emeklerinin karşılığını alır.”diye konuştu.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.