01-Haziran-2020 - Pazartesi

Melik: Mevsimlik Tarım İşçilerimizin Mağduriyeti Giderilsin

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Abdullah Melik, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Melik, yetkililerden işçilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi.

14-05-2020 10:24

Koronavirüs salgını nedeniyle işçilerin büyük bir sorun yaşadığına dikkat çeken Oda Başkanı Melik, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada,”Şanlıurfamızın ciddi anlamda bir tarım işçiliği sorunu bulunuyor. 100 bin yakın tarım işçisi bulunan kentte, 40 ile gidip çalışan işçilerimiz mevcut. Koronavirüs nedeniyle işçiler, diğer illere gitmekte sıkıntı yaşıyorlar.

ÇİFTÇİLERE CİDDİ BİR ULAŞIM MALİYETİ YÜKÜ BİNDİ
İçişleri Bakanlığı, Urfa Valimiz ve tarım il müdürlüğünün girişimleriyle işçilerimiz diğer illere gitmeye hak kazandılar. Sosyal mesayi korumak için daha önce 15 kişilik binilen araçta artık 8 kişi binebilecek. Kendilerine ciddi bir maliyet getirmektedir. Ulaşım masraflarının devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Sağlık sorunları yaşıyorlar, sigortalarının devlet tarafından karşılanmasını istiyoru. Çiftçileri, sanayicileri devlet destekliyor. Bu noktada işçilerin sigorta ve ulaşım masraflarının karşılanmasını istiyoruz.

 

ÇİFTÇİLER; SERA, MEYVECİLİK VE SEBZECİLİĞE YÖNLENDİRİLSİN
Tarım işçilerin başka illere göçünü nasıl engelleyebiliriz. Küçük işletme dediğimiz tarım işletmelerinde 5-10-15 dönümlerde çiftçilerimizin sebze ve meyveciliğe hatta seracılığa yönlendirmek gerekiyor. Sebze, meyvecilik ve seracılıkta ciddi iş potansiyeli bulunuyor. Başka illere göçü engellemekte bu şekilde olur. Yetkililerin ciddi anlamda, seralara, küçük işletmelere destek vermelerini bekliyoruz.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.