27-Ekim-2021 - Çarşamba

Mersavilerin Köyünde Beş Figürlü Bir Sahne Bulundu

Şanlıurfa’da mersavi aşiretinin köyünde Cilalı Taş Devri'ne (Neolitik Çağ) ait ören yerinde duvara işlenmiş ilginç bir sahne bulundu.

28-09-2021 20:45

Organize sanayi Bölgesinin arka tarafında yer alan ve Karaköprü ilçesine bağlı Sayburç Köyündeki arkeolojik kazılarda insanlar, leoparlar ve boğadan oluşan beş figürlük bir sahne ortaya çıktı.

Sahnenin batısında, sırtı bu figürlere dönük, fallus uzantısından erkek olduğu anlaşılan başka bir insan daha yer alıyor. Leoparlar gibi yandan betimlenen bu figür, bir boğa ile karşılıklı duruyor. Sol elinde altı parmağı olduğu görülen bu insanın sol kolu yukarı kalkmış, sağ eliyle baş aşağı duran bir yılanı tutuyor. Bu figürün yüzü, boğaya doğru bakıyor.

Mersavilerin Köyünde, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi tarafından, Doç. Dr. Eylem Özdoğan başkanlığında yürütülen 2021 yılı kazılarında kireçtaşı ana kaya içine açılan dairesel planlı, çukur tabanlı yapının yaklaşık 11 metre çapında olduğu bildirildi. Duvarı boyunca yine ana kayadan biçimlendirilmiş yaklaşık bir metre yüksekliğinde bir seki yer alıyor. 60-70 cm genişliğindeki sekinin arka bitimindeki tahribattan kurtulan küçük bir alanda, yapının kaplama duvarı hâlâ duruyor. 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.