Meteoroloji Şanlıurfa İl Müdüründen Yağış Açıklaması

Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler, Urfadasin’com’a yaptığı açıklamada “Yağışlar geçen yıl bu aylara göre 20 kat arttı” dedi.

20-12-2018 14:50

Haber: Hasan Ray
Uzun yıllardır kuraklıkla pençeleşen Şanlıurfa, bu sene sonbahar ve kış ayının ilk günlerinde aldığı yağışlarla geçen senenin yıllık ortalamasına yaklaştı. Geçtiğimiz yıl Eylül Ekim ve Aralık aylarında neredeyse hiç yağış almayan Şanlıurfa bu yıl ortalama 20 kat fazla yağış aldı. Bu yağışlar hububat ekimi yapan bölge çiftçisi için büyük sevinç kaynağı olurken sebep olduğu sel baskınları ise kente zarar verdi.

Yağışların son durumu ile ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler, “Geçtiğimiz günler Urfa’da çevre illerde çok yağışlı geçti. Özellikle çevre illerde şiddetli yağışlar meydana geldi. Bugün akşama kadar Urfa’da yağış bekliyoruz yağışların akşam 21:00 gibi sona ereceğini tahmin ediyoruz. Önümüzdeki günlerde ise Cuma, cumartesi, yağış beklemiyoruz, Pazar günü çok bulutlu ve pazartesi,Salı ise tekrar yağış bekliyoruz. Sonrasında tekrar yine hafta içi yağış beklemiyoruz, yani haftanın belli günleri yağışlı belli günleri açık önümüzdeki haftanın da böyle geçeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

"Geçen sene çok kurak bir sonbahar ve kış geçirdik" diyen Kızıler, şunları söyledi;

"Özellikle geçen sene eylül ayında hiç yağış kaydedilmedi. Metrekareye 2-3 kg yağış elde edildi. Ama ekim ayından itibaren çok bereketli yağış elde edildi. Şu anki verilerimize göre ekim 2 katı olmuş yani 16 kg yağış almış geçen sene bu sene ekim ayında 40’a yaklaşmış. Kasım ayında ise yaklaşık 7 katı, geçen sene metrekareye 16 kg bu sene ise 106 kg. Geçen sene aralık ayında metrekareye 7 kg yağış düşerken bu sene ise 152 kg yani yaklaşık 20-22 katı yağış düştüğü ölçümlerimize göre elde edilmiş durumda. Neredeyse Şanlıurfa’nın yıllık ortalamasını yakalamışız. Yani şu an toplamda yağış neticesinde 300 kg bir yağışımız mevcut, buda Urfa’nın uzun yıllar ortalaması 430 kg civarında bu sene ortalama olarak yaklaşmış durumdayız bir 130 kg gibi bir şey kalmış durumda. Şanlıurfa’da kar beklemiyoruz karı Güneydoğu Anadolu bölgesinde en fazla Şırnak’ın yüksek kesimlerinde veya Adıyaman’da Çelikhan tarafında yine yüksek kesimlerde kar oluyor ancak diğer yerlerde genelde yağmur şeklinde yağışlar mevcut oluyor”

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.