Op.Dr. A. Suat ERKOÇ ve Metrolife Hastanesi Anestezi Uzmanı Uzm.Dr. Ali ÇİĞDEM, 13 Aralık Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Günü'ne ilişkin bir açıklama yaparak mesleğin kapsamına ve uzmanların üstlendiği kritik görevlere ilişkin bilgiler verdi. Dr.Çiğdem, yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma halinin genel anestezi olarak adlandırıldığını kaydetti.

Beta Bakterisine Dikkat: Ses Tellerine Zarar Veriyor Beta Bakterisine Dikkat: Ses Tellerine Zarar Veriyor

Uzm. Dr. Ali Çiğdem, genel anestezi uygulamasının, bilinç kaybına yol açarak hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önlediğini belirterek, “Anestezi, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlıyor ve refleks aktiviteyi baskılayıp kasları gevşeterek cerrahi müdahalelerin yapılmasını kolaylaştırıyor” dedi.

Uzm. Dr. Ali Çiğdem, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Yataklı tedavi kurumlarının en kritik biriminde yani ameliyathanede görev yapan ve mesleki riskleri oldukça fazla olan bu çalışma arkadaşlarımız, anestezi hekiminin yetmediği noktada hasta ile baş başa kalmak ve kritik kararlar almak zorunda kalabiliyorlar. Cerrahi tedavinin başarısı, multidisipliner yaklaşımla, anestezi ve cerrahi ekiplerinin uyum ve işbirliği içinde çalışması ile mümkündür. Solunum ve dolaşım gibi hayati fonksiyonların izlenmesi, monitörizasyonu ve anında acil müdahalesi anestezinin kontrolü altındadır. Tüm emeği geçen çalışma arkadaşlarımın ‘13 Aralık Dünya Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Günü'nü kutlarım.”