Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden Ankara'nın Çubuk ilçesine mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaya giden ailelerin asgari yaşam şartları bile yok.

Tuvalet ve banyoları olmadığı gibi aydınlatma ihtiyacı dışında elektrikleri de bulunmayan Viranşehirli mevsimlik tarım işçilerinin, çadırları en ufak yağmurda su altında kalıyor.

Haliliye’de Yeni Yollar Vatandaşların Hizmetine Sunuluyor Haliliye’de Yeni Yollar Vatandaşların Hizmetine Sunuluyor

Yıllardır mevsimlik tarım işçisi olarak Şanlıurfa’dan, çalışacakları illere yolcuk yapan ailelerin, bu zorlu yolculukta yaşadıkları trafik kazalarında acı haberleri geliyor. Ancak mevsimlik tarım işçiliğine son vermek için hiçbir çözüm hayata geçirilmiyor.

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, Genel Başkan Danışmanı ve Sosyal Politikalar Başkan yardımcısı Şükrü Kırboğa, ziyaret ettiği mevsimlik tarım işçileriyle ilgili sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı; 

“Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinden Ankara Çubuk ilçesine gelen mevsimlik işçilerimizi ziyaret ettik. Asgari yaşam için gereken tuvalet ve banyo yok.  Aydınlatma ihtiyacı dışında elektrik yok. En ufak yağmurda çadırlar şu altında kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Şanlıurfa’dan her yıl Mevsimlik Tarım İşçisi olarak gidenlerin sayınsın 300 bin civarında. Türkiye'nin değişik illerinden 1 milyona yakın bir nüfus, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışıyor. Mevsimlik tarım işçileri Şanlıurfa başta olmak üzere Adıyaman, Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak gibi illerden oluşuyor. En çok mevsimlik işçi ise Şanlıurfa’dan başka illere gidiyor.