22-Mayıs-2019 - Çarşamba

Mezar Taşları Ne Anlatıyor?

Kişinin nasıl öldüğü ve yaşarken sevdiği şeylerin neler olduğu mezar taşlarına sembolize ediliyor.

01-11-2018 17:17

Hasan Ray / Urfadasin.com

Şanlıurfa’da daha önce hiçbir yerde şahit olamayacağınız kadar ilginç bir gelenek olan mezartaşlarına çizilen figürler kişilerin ölüm sebeplerini anlatıyor. Ölen kişinin vasiyeti ya da ailesinin isteği üzerine Urfa taşından yapılan mezar taşları üzerine ölüm sebebinin motifi işleniyor.

Ölüm Sebeplerini Sembolize Ediyor

Şanlıurfa’da özellikle de Bediüzaman Aile Mezarlığının yanından geçen ya da kabir ziyaretiine gelenleri karşılayan karşılayan mezarlarda dikkat çeken bir detay var. Bu detay mezar taşlarına çizilen figürlerdir.  Mezarda yatanların vasiyeti ya da yakınlarının isteği üzerine taş ustaları tarafından özenle çizdirilen figürler, kişilerin ne şekil öldüğünü sembolize ediyor. Mezartaşlarının üzerinde tabanca, araba, sigara, kalp gibi figürler bulunuyor.

Sevdiği Şeylerde Taşlara İşleniyor

Örneğin trafik kazasında ölen bir kişinin mezar taşında olayın yaşandığı otobüs, kamyon ya da otomobilin figürü işlenirken, cinayet sonucu ölenlerin mezar taşlarında ise tabanca veya bıçak gibi figürler işleniyor. Öte yandan ölen kişinin vasiyeti ya da ailelerinin isteği üzerine kişinin hayatta iken sevdiği sigara, çay gibi ilginç figürler de mezar taşlarına sembolize ediliyor.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.