Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı 16 kırsal mahallenin su sorunu çözmek için Kuveyt Emiri'nden alınan 5 milyon dolarlık hibe de işe yaramadı.

Gedik İçme Suyu Projesi kapsamında yer alan Çukurca köyünde musluklardan su akmadığı için köylüler milenyum çağında eşeklerle 2 kilometre uzaklıktaki kuyudan su taşıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal, CHP heyetiyle projenin çöktüğü bölge gitti. CHP’li heyeti, Çukurca köyünde karşılaştığı manzara karşında gözlerine inanamadı.

Susuzluktan kırılan köyde vatandaşların kullandığı  kuyu suyunun yosun tuttuğunu, güvercin dışkısı, tüyleri, hayvan ölüleri bulunduğuna şahit olan CHP heyeti, köydeki bazı çocukların yüzlerini yıkadığı ve içtiği sudan hastalandığını gördüler.

 “ŞUSKİ'NİN TANKERLERİYLE VATANDAŞA PARAYLA SU SATIYOR”

 Sokak Hayvanları İçin Modern Tesiste Sona Yaklaşıldı  Sokak Hayvanları İçin Modern Tesiste Sona Yaklaşıldı

 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal,  sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Sudaki kirlilik dikkat çekiyor. Açık kuyudaki suyun yüzeyi kirlilikten gözükmüyor.

İçilen suda yosun, güvercin dışkısı, tüyleri, hayvan ölüleri bulunuyor. Siverek'te Gedik İçme suyu Projesi kapsamındaki Çukurca Mahallesi ve diğer mahallelerde vaziyet budur.

Kuveyt Emiri el Sabah’tan alınan 5 milyon doları projeye gömen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili makamlar, vatandaşın bu sorunuyla ilgilenmiyor. Üstelik Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ŞUSKİ'nin tankerleriyle vatandaşa parayla su satıyor.

“KUYUDAN ÇEKTİKLERİ SUYU SÜZDÜKTEN SONRA KULLANIYORLAR”

Ey sayın yetkililer, siz gelip bu sudan içe bilir misiniz? Hem içme suyu projesinin parasını Kuveyt devletinden aldınız hem de projeyi sonradan yapılan müdahalelerle çökerttiniz.

Siverek halkını bu duruma düşürenler utansın! Kadınlar, eşeklerle her gün gelip bu ilkel kuyudan su taşıyor. Suyu evde süzüp içime hazır hale getiriyor.
Kuyu suyuyla yüzünü yıkayan çocuklar mikrop kapıyor. Suyu içenler zehirleniyor. Bugün bizlere eşlik eden CHP Şanlıurfa İl Başkanımız Ferhat Karadağ, İl Başkan Yardımcımız Ronayi Paydaş İl-İlçe örgütümüzle birlikte bu meselenin takipçisi olacağız.”