Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde 11 köyde cep telefonu şebekelerinin çekmemesi nedeniyle köylüler ya çatıya ada tepelere çıkarak telefon görüşmesi yapmaya çalışıyor.

Gözden kaçırmayın

Hapis Cezası Bulunan Şahsı Jandarma Yakaladı Hapis Cezası Bulunan Şahsı Jandarma Yakaladı

Dünya’nın 5G ile tanışırken Şanlıurfa’nın 11 köyü 2G ile bile tanışamamasının yanı sıra söz konusu köylerin turizm bölgesinde olması nedeniyle turistler de zor anlar yaşıyor. Köylüler, acilen baz istasyonu kurulmasını istiyor.

Teknolojinin baş döndürücü hızla gelişti çağda sevdikleriyle diledikleri gibi görüşemeyen, bir hasta olduğu zaman sağlık ekiplerine ulaşmakta güçlük çeken köylüler telefon görüşmesi yapabilmek için yaklaşık bir kilometre yürüyerek tepelere çıkmak zorunda kalıyor. Köy içerisinde ise bazı yerlerde sinyal bulan köylüler evlerinden dışarı ve tepelere çıkamadan rahatça konuşmak istiyorlar. Bugüne kadar başvurmadıkları yer kalmayan köylüler CİMER üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, GSM Operatörlerine,  Şanlıurfa Milletvekillerine sorunlarını anlatmış.Ancak bir çözüm bulamamış.

CUMHURBAŞKANINA SESLENDİ

Altıntepe, Akçiçek, Kırçiçek, Karahisar,Ortaarpalı,Dağlıca,Karakuş,Küçük Arpalı, Büyükarpalı,Yağmurlu, Zapdere , Ocaklı ve da bir çok köyde şebekenin çekmediğini söyleyen Altıntepe Muhtarı İsmail Müjdeci “Köyde birimiz hastalığında, yada biri vefat ettiğinde birbirimize ulaşamıyoruz. Devlet kurumları bize aradığında ulaşamıyor. Biz aramak istesek ya tepeye yada çatılara çıkmak zorunda kalıyoruz. Biz bu sorunu yaşarken hemen yanımızda bulunan Karahisar, Soğmatar, Şuayıpşehri turistik bölge. Turistlerde buraya gezmeye geldiğinde sorun yaşıyorlar. Mesela pandemi sürecinde çocuklarımıza devlet tablet dağıttı ama şebeke olmadığı için kullanamadılar. Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımız eğitimde geri kaldılar. Sayın cumhurbaşkanım biz 100 yıl çağın gerisinde kalıyoruz. Çok kez GSM operatörlerine sorunumuzu ilettik.Ama çeşitli gerekçeler göstererek 2G, 3G kapsamında olduğunuzdan ve coğrafi şartları öne sürerek bize yardımcı olmadılar.Köyümüzde ne 2G ne de 3G çekmiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına CİMER üzerinden başvuru yaptık ama sonuç alamadık. Milletvekilerimize sorunumuzu anlattık ama sonuç almadık.”ifadelerini kullandı