27-Ekim-2021 - Çarşamba

Müftü Açık Çalışmalarını Anlattı

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında diyanet işleri başkanlığı tarafından yapılan çalışmaları anlattı.

01-10-2018 13:28

Şanlıurfa Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçe müftüleri de katıldı. Toplantıda konuşan İhsan Açık, "Diyanet İşleri Başkanlığımız, istikbalimizin ve istiklalimizin simgesi olan ibadet, sevgi ve bilgi mekânımız camilerimizi ve Din Hizmetini hayatın merkezine ve şehrin kalbine yeniden taşıyabilmek amacıyla Ekim ayının ilk haftasını 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' olarak ilan etmiştir." dedi.
"1986 yılından bu güne değin kutlanmakta olan 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' özellikle son yıllarda seçilen temalarla kamuoyunda daha etkili mesajların verilmesine ve hafta boyunca yapılan faaliyetlerle çeşitli konuların halkımızın dikkatine sunulmasına vesile olmaktadır." diyen Müftü Açık, "Başkanlığımız 2011 yılından bu yana camilerimizin toplumun tüm kesimlerini kucaklayan birer ibadet mahalli olduğuna dikkat çekmek ve camileri toplumsal hayatın önemli bir odağı haline getirmek amacıyla ele aldığı konular bağlamında bir dizi faaliyet gerçekleştirmiştir." diye konuştu.
Yaptıkları projeleri anlatan Müftü Açık, "Bu amaçla 2011 yılında 'Cami ve Çocuk', 2012 yılında 'Cami ve Engelliler', 2013 yılında 'Cami, Kadın ve Aile', 2014 yılında 'Cami ve Gençlik' 2015 yılında 'Cami ve Namazla Arınma' 2016 yılında  'Cami ve Kitap' 2017 yılında ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ 2018 yılında ise 'Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler' temalarını gündeme taşıyarak camilerin kapılarını toplumun tüm kesimlerine açma konusunda ilgi ve alaka uyandırılmış ve bu alanda önemli mesafeler alınmıştır." şeklinde konuştu.
Camilerde kadın cemaatlerinin de oluşmaya başladığını söyleyen Açık, "Bu gün birçok camimizde erkek cemaat ile birlikte kadın cemaatimiz de oluşmaya başlamış, engelliler için yeni düzenlemeler yapılmış, çocuklara karşı müsamaha gösterilmesi hususunda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Şüphesiz bu faaliyetler bir hafta ile sınırlandırılamayacak kadar zengin bir içeriğe sahiptir. Söz konusu temalarla amaçlanan hedeflerin gerçekleşmesi için izlenen strateji ve yürütülen faaliyetlerin süreçsel hale getirilmesi kaçınılmazdır." ifadelerine yer verdi.
"Din hizmetine adanmış ömürler den kastımız; hayatını din hizmetine vakfetmiş insanlardır." diyen Açık, "Samimiyetle çalışıp yaptıkları iyiliğin karşılığını sadece Allah’ın rızasında arayanlardır. Medeniyetimizin manevi hayatına yön veren müftüler, okudukları ezanlarla insanlığı kurtuluşa çağıran müezzinler, mihraba geçtiğinde namaza önderlik eden imamlar, minber ve kürsüden İslam’ın dosdoğru yolunu öğreten vaizlerdir. "ifadelerini kullandı.
"Çocuklarımızı Yüce Kitabımızla ve Peygamberimizin örnek hayatıyla buluşturan, 'En hayırlılarınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir'  şeklindeki nebevi iltifata mazhar olan Kur’an kursu öğreticilerimizdir." diye konuşan açık, "Rabbimizin 'Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Kuşkusuz ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kimdir?'   müjdesine nail olmaya çalışan hocalarımızdır." dedi.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.