"Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim" ismi verilen kampanyanın detaylarını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, düzenledikleri toplantıyla açıkladı.
Türkiye'nin üç bölgeye ayrıldığı kampanyada, İstanbul 1. bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, Şanlıurfa'nın da arasında yer aldığı diğer iller ise 3. bölgede yer aldı.
Devlet bankalarının 15 yıl vade ile 0.69 faiz oranıyla sağlayacağı kredilerle alınacak evlerin sıfır olması gerekiyor.
5 yıl süre ile satılamayacak bu konutların asgari peşinat oranı tüm iller için yüzde 10 olarak belirlendi.
Kampanya kapsamındaki diğer şartlar ise şöyle:
"Bankalar tarafından sağlanacak finansman 1. bölge olan İstanbul'da en fazla 5 milyon TL olacak.  2. bölgedeki illerde banka finansmanı en fazla 3 milyon lira, 3. bölgedeki diğer illerde banka finansmanı en fazla 2 milyon lira olacak.
Ayrıca 1 ve 2. bölgedeki iller için son 1 yıldır bu illerde ikamet etmiş olmak gerekecek. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.
Kampanya ile alınacak konutun aylık taksiti hane halkı gelirinin yüzde 40'ını geçemeyecek.
Vatandaşların ilk 3 yıldaki aylık taksitlerinin bir kısmını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.
Yüklenici firmalar da konut bedelinin yüzde 5'i kadar vatandaşa destek sağlayacak."

Harran Ovası Kanallarında Yeni Gelişme! Harran Ovası Kanallarında Yeni Gelişme!

Kampanya kapsamında kredi kullanılabilecek konutlar ise tamamlanmış konut, belirli oranlarda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterine uygun konut ve yapımına başlanacak konut olması gerekiyor. Diğer detayların daha sonra açıklanacağı kampanyada ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması hedeflenirken, başvurular ise 16 Ocak'ta başlıyor.