24-Ocak-2022 - Pazartesi

Özdiker Kuyumcular Çarşısı Yerini Meydana Bırakacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin Özdiker Kuyumcular Çarşısı’nın yıkmak istemesine Gümrük Hanı esnaflarından bazıları destek verdi.Özdiker pasajı esnafı ise "Tuzu kurular yıkılsın der tabi. Bekara hatun boşamak kolaydır" dedi.

14-01-2022 13:13

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar doğrultusunda Özdiker Kuyumcular Çarşısında bulunan 122 iş yeri yıkılarak yerine meydan yapılması planlanıyor. Gümrük Hanı esnaflarından bazıları  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin byıkım kararına destek verdi. Gümrük Hanında bazı esnaflar, yıkım çalışmasının bir an önce başlamasını istedi. Özdiker Kuyumcular Çarşısının yıkılmasıyla Gümrük Hanının  gün yüzüne çıkacağını belirten bazı esnaflar  güzel bir proje ile birlikte kent turizminin daha da artacağına dikkat çekti. 
ESNAF MAĞDUR EDİLMEDEN YIKILMALI
Özdiker Pasajı esnafı da yıkılmadan önce kendilerine yer tahsisi yapılmasını istiyor. İş yerlerinin değerinin altında kamulaştırılmasına karşı çıkan Özdiker Pasajı esnafına Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz de destek veriyor.  Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz  ”Kuşkusuz meydanlar önemlidir. Meydanların geniş olması hepimizin arzu ettiği bir şey ama bir yeri yıkarken daha iyisini inşa etmek gerekir. Bu Pasajın yıkılması demek sadece bir dükkanın yıkılmasından ibaret değil. Yıllardır burada esnaflık yapan bir müşteri portresi oluşturan esnaf kendi evine ekmek götürebiliyor. Çok daha iyi dükkanlar ayarladığınız taktirde bile buradaki esnafın mağduriyeti giderilemez. Bir yer gösterip oraya taşıyalım demek kolay bir iş değil. Galericileri istediğiniz yere taşıyabilirsiniz ama buradaki malzeme daha çok buraya gelen turistler ile ilgilidir. Onlar buradan alışveriş yaparlar. Bu feryadın duyulması lazım. Bu dükkânların yıkılması onların ekmek teknelerinin batırılması demektir”.ifadelerini kullandı.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
hacı
belediye kamulaştırmayı resmen gaspa dönüştürdü pasaj esnafının dükkanlarını yarı fiyatına almak istiyor bu bir zulümdür