12-Haziran-2021 - Cumartesi

Pandemi İle Birlikte Halk E-Ticarete Yöneldi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle birlikte vatandaşların alışveriş tercihi değişti. internet üzerinden alışveriş yapılırken işin uzmanları da bazı noktalara dikkat edilmesi noktasında uyarılarda bulunuyor.

07-05-2021 22:03

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte insanların evde geçirdiği süre arttı ve bu sürede hem yaşam alanlarını güzelleştirmek hem de eksikleri gidermek için online alışverişe yönelim arttı. Temassız ve güvenilir alışveriş özelliği, e-ticareti bu dönemde tüketicilerin tercih sebebi yaptı. Kapanmalarla birlikte özellikle perakende sektörü dijital dönüşüm çalışmalarına olan yatırımlarını artırırken, hızlı teslimat, temassız ödeme gibi tüketicinin taleplerine karşılamak için de farklı çalışmalara imza atıldı. Online alışveriş harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 85 artarken, perakendeciler için online kanallar en yüksek satış elde edilen mağazaları dahi geçti.

GÜVENLİK AÇIKLARINA DİKKAT
Clicktech Pazarlama Yetkilisi Salih Şipak, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, pandemi ile birlikte alışveriş tercihlerinin değiştiğini söyledi. Şipak, şunları kaydetti:”Vatandaşlar çarşıda pazarlarda açık alanlarda malzeme alamadığından dolayı süreçte e-ticarete yöneldiler. 2020-21 yılında e-ticaret üzerinden alışverişler tavan yapmış durumda. Bu kadar büyük bir pazarın oluşması ile birlikte ister istemez güvenlik açıkları da ortaya çıkıyor. Kötü niyetli oluşumlar bu durumda harekete geçiyor, dikkat edilmeli.

SİTENİN GÜVENİRLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ
Özellikle müşterinin internet sitesinde alışveriş yaparken neye dikkat etmesi gerekiyor, sitenin uzantısında http s uzantısının bulunup bulunmadığına dikkat etmesi gerekiyor. O uzantısı sitenin güvenli olduğu anlamına gelir. Sitenin ödeme yapıldığı yerinde sitenin kendi paneli değil de ilgili bankanın paneli açılır. O duruma da çok dikkat edilmeli. Kartın bilgileri, şifreler girildiği zaman uzantılar sitenin güvenli olup olmadığını belli eder. E-ticaret uygulamasından bulunduğundan emin olunmalı. Genel itibariyle bu konulara dikkat edilirse çok daha iyi olur.
Müşteri her zaman kendi bütçesine uygun daha güvenli yerleri tercih eder. Bu duruma dikkat ederse hem ürün satan kişi hem de alacak kişi memnun olur bu noktada. Güvenlik açıkları noktalarına dikkat etmeli alıcılar, kötü niyetli İnsanların eline geçmemeli bilgiler."

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.