22-Ekim-2020 - Perşembe

Pandemi’nin En Büyük Mağdurları Servisçiler Oldu

Korona Virüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmesi ve 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında da okulların açılmasının ertelenmesi nedeniyle okullara ulaşımda servis hizmeti veren esnaf büyük maddi kayıplara uğradı.

06-10-2020 11:05

Korona Virüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmesi ve 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında da okulların açılmasının ertelenmesi nedeniyle okullara ulaşımda servis hizmeti veren esnaf büyük maddi kayıplara uğradı.

BİRÇOK ESNAF, ZOR DURUMDA KALDI
Türkiye’de ilk Corona Virüs vakasının görülmesinin hemen adından virüsün yayılabileceği ve insanların toplu halde buluna bileceği tüm alanlar Sağlık Bakanlığı’nın Tavsiyesi ve İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda cafe, lokanta, AVM’ ler geçici süre ile kapatılırken ilköğretim ve orta öğretim ile yüksek öğretim kurumlarında eğitim öğretim e ara verildi. Bu durum birçok esnafın çok zor günler geçirmesine neden olurken, esnaf zor durumda kaldı. Yeni normalleşme sürecinde yasak ve kısıtlamaların kaldırılması ile okullar hariç diğer iş kolları yavaş yavaş açıldı ve hizmet vermeye başladı.  Ancak 18 milyondan fazla öğrencinin yer aldığı eğitim sisteminde kısıtlama ve yasaklar devam etti.


BORÇLARIN ERTELENMESİ, YAPILANDIRILMASINI BEKLİYORUZ
Hüseyin Reisoğlu, mart ayından beri servisçiler çalışmıyor. Çok büyük sıkıntılar çekildi. Taşıma, servisçiler çekti sıkıntıyı. Şu sıkıntılı süreçte devlet yetkililerinden sorunlarımıza yardımcı olunması, destek sağlanması. Ödemelerimizin ertelenmesi. Temennimiz pandemi sürecinin bitmesi. Hayatın normalleşmesini bekliyoruz. Bütün servisçilerin kredi ödemeleri bulunuyor. Bir kısmı borçla yürütmeye çalışıyor. Ertelenmesi, yapılandırmasını bekliyoruz. Gelir olmayınca sıkıntıya giriyoruz.”ifadelerine yer verdi.

BAKAN SELÇUK, OKULLARIN AÇILACAĞINI AÇIKLADI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,”Sosyal medya hesabından 12 Ekim Pazartesi günü tüm ilkokulları, köy okullarını, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarının açılacağını duyurdu. Bakan Selçuk, “Okullarımızda daha çok öğrencimizle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 12 Ekim Pazartesi tüm ilkokulları, köy okullarını, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocuklarımızın okullarını açıyoruz. Tüm öğrencilerimizle sağlıkla, güvenle buluşmak dileğimiz” ifadelerini kullandı.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.